Türkiye'de ÖSS manzaraları

Üniversite adayları, bir yıllık uzun çalışma dönemini yarın noktalıyor. 1 milyon 730 bin 850 aday yarın Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) üç saat ter dökecek.

ANKARA - Üniversite adayları, bir yıllık uzun çalışma dönemini yarın noktalıyor. 1 milyon 730 bin 850 aday yarın Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) üç saat ter dökecek. Yarın saat 09.30'da başlayacak sınav, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'de Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Sınav salonlarına yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için adayların en geç saat 09.00'da sınava girecekleri yerlerde hazır bulunmaları isteniyor. Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka sınav kimlik belgesi, fotoğraflı ve resmi onaylı özel bir kimlik belgesi ile bir fotoğraflarını bulundurmaları gerekiyor.
Bunları getirmek yasak
ÖSS'ye girecek adayların yanlarında çağrı cihazı, cep telefonu ve benzer haberleşme araçlarıyla, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasak.
Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar da sınava alınmayacak.
Sözel bölümde adaylara tarih, coğrafya ve felsefe; sayısal alanda da fizik, kimya ve biyoloji alanlarından test usulü toplam 180 soru sorulacak. Sınav sonucunda, en az 160 puan alanlar üniversitelerin iki yıllık ön lisans ve açıköğretim programlarını, en az 185 puan alanlar ise dört ve daha fazla yıllık lisans programlarını tercihe hak kazanacak.
Sonuçlar temmuz sonunda
Sınav sonuçları 2005 Temmuz ayının son haftası içinde duyurulacak ve Sınav Sonuç Gazetesi, internet ve 900'lü telefon hatları aracılığıyla açıklanacak. Ancak üniversitelerin yabancı dille ilgili bölümlerinde okumak isteyenler ayrıca 26 Haziran Pazar günü Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) da katılacak.
Emniyet: Tüm önlemler alındı
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, adayların huzur ve güven içerisinde ÖSS'ye katılmaları için sınav yapılacak merkezlerde gerekli tüm tedbirlerin alındığını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7494327494320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.