@ismailsaymaz

Türkiye'de sakıncalı Almanya'da milletvekili

Önce iptal edildi
63 yaşındaki Prof. Dr. Hakkı Keskin, okumak için gittiği Almanya'da sol görüşlere destek verince 1970 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Danıştay, kararı iptal etti. 1972 yılında Keskin'in ikinci kez vatandaşlıktan çıkarılmasına karar verildi.
MİT rapor gönderdi
1974 yılındaki afla Türkiye'ye dönen Keskin'in akademisyenliği, MİT'in sakıncalı olduğu yönünde bir rapor hazırlamasıyla engellendi, çalıştığı Devlet Planlama Teşkilatı'ndan atıldı. Bunun üzerine Almanya'ya dönen Keskin, 12 Eylül'den sonra Türkiye'ye dönmedi.
'Kırgın değilim'
Türkiye Göçmenler Birliği'nin kurulmasına öncülük eden Keskin, 18 Eylül'de Sol Parti'den milletvekili seçildi. Keskin, "Aile bireylerimin cenazelerine gidemeyişimi unutamıyorum. Yine de kırgın değilim. Ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği için mücadele edeceğim" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Almanya'da Sol Parti'den milletvekili seçilen Prof. Hakkı Keskin'in geçmişi Türkiye'nin 'insan hakları sicilini' de ortaya koyuyor. Türkiye'nin iki kez vatandaşlıktan çıkardığı, çalıştırmamak için her şeyi yaptığı Keskin, yerleştiği Almanya'da şimdi federal mecliste milletvekili.
Prof. Keskin, 1943 yılında Maçka'da doğdu. Ailesi Bursa'ya göçerken, Keskin de Erzincan Lisesi'ni bitirip 1964'te Berlin'deki Hür Üniversite'de siyasal bilgiler eğitimine başladı. Keskin, 1968'de sol görüşü benimsedi, Berlin'deki Alman-Türk Öğrenci Federasyonu'nun başkanı oldu. Süleyman Demirel'in başbakan olduğu 1970'te, 'Türkiye' nin haysiyetini kırıcı davranışlar içinde olduğu' gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı. Keskin'in avukatları Uğur Mumcu ve Uğur Alacakaptan, Danıştay'da kararı iptal ettirdi. Ancak, 12 Mart 1971'den sonra da aynı sebeplerle yine vatandaşlıktan çıkarıldı.
Yakınlarına veda edemedi
Almanya'da kaçak duruma düşen Keskin'in Türkiye'ye gönderilmemesi için aralarında Jean Paul-Sartre ve Günter Grass'ın da bulunduğu yüzlerce kişi ve kuruluş imza kampanyası başlattı, eylemler yapıldı. Bunun üzerine Almanya, Keskin'e 'yabancı pasaportu' vererek, ülkede kalmasını sağladı. Keskin, 1972'de Bursa'da ölen ağabeyi Seyfettin Keskin'in cenazesine gelemedi.
1974'te affedildi ama...
Kendisini 'Sol Kemalist' olarak tanımlayan Keskin, Türkiye'nin 'gerçek demokrasiye ve tam bağımsızlığa' kavuşmasını talep ediyordu. Keskin'e göre, tüm suçu bu duşünceler uğruna mücadele vermekti. Keskin, CHP lideri Bülent Ecevit'in iktidara geldiği 1974'te yeniden vatandaşlığa kabul edildi, ancak pasaport süresi uzatılmadı.
Bu tarihte İsmet İnönü'nün kullandığı 'ortanın solu' kavramından esinlenerek, Almanya'da 'Ortanın Solu Derneği'ni kurdu. Dernek 1974'ten sonra 'Halkçı Devrimci Dernek' adını aldı. Dernek Almanya'da o tarihte sayıları 2 milyonu bulan Türkiye göçmenlerinin taleplerini savunuyordu.
MİT devrede
1977'de Türkiye'ye dönen Keskin, o yılları şöyle anlattı: "Ailem, artık kalmamı istiyordu. O tarihte Bursa Uludağ Üniversitesi yeni açılmıştı. Avrupa'dan tanıdığım iki arkadaşım burada akademisyen olarak görev yapıyordu. Bana da sınava girmemi önerdiler. Girdim, kazandım. Beklemem gerektiğini söylediler. Altı ay bekledim. Bir kez daha sınava girmemi söylediler, yeniden girdim. Onu da kazandım. Bir yıl sonra almayacaklarını öğrendim. Meğer MİT araya girmiş, benim üniversiteye girmemi engellemiş. O tarihte bunu bir milletvekilinden duydum.
Sonra DPT'de uzman olarak çalışmaya başladım. 1977'deki Ecevit hükümeti, 1979 sonunda devrilince '3. MC hükümeti' kuruldu. Sokaklarda kan iyice büyüdü. Sağ gazeteler, 'DPT'de komünistler yuvalandı' diye yazıyordu. Korkuyorduk. 4 Ocak 1980'de izin alıp Almanya'ya gittim. 18 Ocak'ta gazetede, 'DPT'deki solcular işten atıldı' haberini okudum. Listede adım vardı. Uzun süre dönemedim. Bu sırada yitirdiğim annem ve babamın da cenazelerine gidemedim."
Keskin, önce Berlin'deki bir yüksekokulda uzman olarak çalıştı, sonra Berlin Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nda yabancılar konusunda danışmanlık yaptı. Bir grup Türk aydınla Türkiye'den gelen göçmenlerin isteklerini dillendirmek üzere 'Eşit Haklar İçin Uyum Politikası' adlı çalışma grubu oluşturdu. Grup, bir bildiri yayımlayarak, ilk kez, 'çifte vatandaşlık', 'yerleşim', 'seçme ve seçilme' haklarını dile getirdi, okullarda Türkçenin ders olarak okutulmasını istedi.
Keskin, 1982'de Hamburg Üniversitesi Sosyal Pedagoji Fakültesi'nde profesör unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Hamburg'da, 1985'te, Ramazan Avcı adlı bir genç, Nazi taraftarlarınca öldürüldü. Bu, altı ay içinde öldürülen ikinci Türk genciydi. Keskin'in başını çektiği 10 bin Türk, protesto yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşten sonra Türkiye Göçmenler Birliği kuruldu. Keskin, 1993'te Hamburg Eyalet Parlamentosu'na seçildi, parlamentoya giren ilk Türk'tü.
'Türkiye'ye kırgın değilim'
Keskin, siyasete ilk kez 1975'te Alman Sosyal Demokrat Partisi (SDP) üyesi olarak girdi, partinin önderlerinden Oscar La Fontaine, SDP'den ayrılıp Sol Parti'yi kurunca La Fontaine'le birlikte hareket etti. Keskin, Sol Parti ve Demokratik Sosyalizm Partisi'nin Hamburg adayı olarak federal parlamentoya girdi. Türkiye'ye kırgın olmadığını belirten Keskin, "Yöneticiler yüzünden yapılan hatalardan ben de mağdur oldum. Özellikle ağabeyim, annem ve babamın cenazelerine gidemeyişimi unutamıyorum. Artık geçmişte kaldı. Ben, burada Türkiye göçmenlerinin haklarını ve isteklerini sahipleniyorum. Ülkemizin AB'ye girebilmesi için de mücadelemi sürdüreceğim" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7579517579510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.