Türkiye'de tertemiz bir lig arayanlara!

Britanya'daki 'Street League' projesi model alınarak düzenlenen 'Sokak Ligi'nde şampiyon, bugün belli oluyor. İzmir Bornova Stadı'ndan çıkacak şampiyon, 2010 yılında Güney Afrika'da yapılacak Dünya Kupası'na katılacak.

İZMİR - Britanya'daki 'Street League' projesi model alınarak düzenlenen 'Sokak Ligi'nde şampiyon, bugün belli oluyor. İzmir Bornova Stadı'ndan çıkacak şampiyon, 2010 yılında Güney Afrika'da yapılacak Dünya Kupası'na katılacak.
Turnuvaya Antalya takımından katılan Rıdvan Mevlüt, bir depremzede. Rıdvan, "Kazakistan'dan Yalova'daki dayımı ziyarete gelmiştik" dedi, "Bir hafta sonra deprem oldu. Babam ve dayım vefat etti. Ben üç gün enkaz altında kaldım. Sonra Antalya'ya taşındık. Her bakımdan kötüydüm. Birkaç sene sonra Sokak Ligi'ni duydum ve katıldım. Yeniden hayata bağlandım."
Tekirdağ takımından Bilal Fidan'ınsa okul hayatı değişmiş: "İlk dönem sekiz zayıfım vardı. Lige girdim, karnemi düzelttim. Hepsinden geçtim." Kayseri takımından Gökhan Üstün'e göre bu lig çok farklı: "Burada amaç gol atmak değildir, farklı yerler görmek, gezmek, eğlenmektir."
Sokak Ligi, 'British Council'in danışmanlığında üç yıl önce başladı. Her ilde 12'şer çocuktan dört takım oluşturuldu. Ligdeki il sayısı üç yıl içinde altıdan 15'e, bu sayede ulaşılan çocuk sayısıysa 720'ye çıktı.
Güney Afrika yolculuğu
Projenin Türkiye yürütücüsü Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Osman Şibik, "Turnuva düzenliyoruz ama asıl amacımız futbolcu yetiştirmek değil" dedi, "Amacımız, iyi bir birey yetiştirmektir. Birinci takım, Güney Afrika'da Türkiye'yi temsil edecek. Bu iyi futbolcu oldukları için değil, iyi birer birey oldukları için olacak. Bu çocuklarımız iyi birer marangoz, nalbur olabilirler ama çevrelerinde neler olup bitiyor görmeleri gerekir. Çevrelerindeki tarihi ve doğal güzellikleri korumaları için onları bilip sevmeleri gerekir."
Şibik ligin işleyişini de şöyle anlattı: "Her çocuğa öncelikle ergen ihtiyaç analizi yapıyoruz. Aile, arkadaş, çevre ve sağlık durumuyla ilgili tespitler yapıyor, özel ihtiyaçlarını belirliyoruz ve ona göre bir program oluşturuyoruz. Genel programlardaysa özbakım, ilkyardım, beslenme, yurttaşlık, haklar, tarih ve doğa bilinci gelişimi var. Aynı zamanda yıl boyu sportif gelişim için antrenmanları da sürdürüyoruz. Her haziran Türkiye turnuvası düzenliyoruz. Turnuva sonunda centilmenlik ödülü veriyoruz. Bu ödül bizim için sistem içinde ulaşılabilecek en yüksek nokta, en büyük ödüldür."
Sokak Ligi, valilikler, SHÇEK, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, belediyeler, Türkiye Futbol Federasyonu, futbol kulüpleri ve üniversitelerin katkısıyla büyüyor. Son turnuvanın tüm giderlerini İzmir Büyükşehir Belediyesi karşılıyor.