Türkiye'de vaka sayısı 492'ye çıktı

ANKARA - Sonbaharda hızla yayılması beklenen domuz gribi, Türkiye’de ilk kez bir okulda yayılırken, hastalığa karşı 43 milyon doz aşı sipariş eden Sağlık Bakanlığı, Osman Durmuş’un iddialarına yanıt vermedi.
Radikal, Sağlık Bakanlığı’ndan Durmuş’un iddialarına yönelik bir açıklaması olup olmayacağını sordu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Bağdat’ta, Müsteşar Turan Buzgan’ın ise Başbakanlık’ta toplantıda olduğu bilgisini veren Bakanlık yetkilileri, Durmuş’un açıklamaları konusunda bu ikisinin yanıt verebileceğini söyledi. Yetkililer akşam saatlerinde ise bu konuda bir açıklama olmayacağını bildirdi.
Bakanlık, Bilkent University Preparatory School (BUPS) İlköğretim Okulu’nda virüs tespit edilen vaka sayısının ise 16’ya ulaştığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BUPS İlköğretim Okulu’ndaki bir öğrenciden alınan numunede ‘domuz gribi’ virüsü tespit edildiği hatırlatılarak, “Vakanın yakın temaslılarına ulaşılmış ve alınan numunelerde aynı okulla ilişkili ilk vaka da dahil olmak üzere toplam 16 vaka tespit edilmiştir. Bu vakalardan 13’ü öğrenci, ikisi veli ve biri öğretmendir. Böylece toplam vaka sayısı 492’ye ulaşılmıştır. Tüm vakaların kontrol ve tedavileri evlerinde sürdürülmektedir. Temaslılarına ulaşılmakta ve sağlık kontrolleri yapılmaktadır” denildi.  

Özcan: Oğlumda ateş görülmedi
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise Özel Bilkent BUPS İlköğretim Okulu’nda okuyan oğlu için, “Benim oğlumda bir ateş görülmedi. Kontrol ediyoruz” diye konuştu. 

Çubukçu: Panik gereksiz
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Ankara’daki okulda paniği gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. Çubukçu, İskoçya’dan gelen bir öğrencinin domuz gribi virüsü getirdiğini yabancı öğretmen ve öğrencilerin ağırlıkta olduğu okulun Kapadokya’ya düzenlediği gezide de diğer çocukların etkilendiğini söyledi:
“Bu durum tespit edilir edilmez de gerekli tedbirler alındı. Çocukların evden çıkmaması istendi. Tahliller en kısa sürede yapıldı. İlk hastalanan çocuk iyileşti. Bu okulda uygulanan beş günlük kapatma süresi oldukça uzun. Daha fazla bir kapatmayı gerektirecek, paniği gerektirecek bir durum söz konusu değil.” (Radikal)