Türkiye'deki domuz gribi vakası 10'a çıktı

ANKARA/İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, 3 Haziran’da Frankfurt bağlantılı olarak Toronto ve New York’tan Türkiye’ye gelen iki Türk vatandaşında domuz gribi (Influenza A/H1N1) tespit edildiğini açıkladı. Son iki vakayla Türkiye’de tespit edilen domuz gribi vakası sayısı 10’a yükseldi.
Sağlık Bakanlığı, şu uçaklarla seyahat edenlerden ücretsiz 112 hattını arayıp bilgi vermelerini istedi: l 3 Haziran’da Frankfurt’tan yerel saatle 15:30’da hareket edip Ankara’ya inen THY TK 1602 sefer sayılı uçak l 3 Haziran’da yerel saatle 13:00’da Frankfurt’tan hareket eden Lufthansa LH 3342 sefer sayılı Frankfurt-İstanbul uçak.
Türkiye’deki yedinci vakanın İstanbul’un Fatih ilçesinde Şehremeni Lisesi’nde bir öğretmen olduğu basında ‘deşifre’ olunca, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer bir açıklama yapmak durumunda kaldı. Özer’in verdiği bilgiye göre öğretmen iki meslektaşıyla birlikte MEB’den izinli olarak bir proje kapsamında 22-31 Mayıs’ta New York’a gitti. Döndüğünde sadece beş dakikalığına “Ben geldim” demek için okula uğradı. Gece rahatsızlandı. Hastanede teşhis konuldu. Öğretmen öğrencilerle hiçbir biçimde temasta bulunmadı. ABD’ye giden diğer öğretmenlerde ve rahatsızlanan öğretmenle temasta bulunan sekiz meslektaşında da virüse rastlanmadı. Rahatsızlanan ve yedi gün karantina altına alınan öğretmenin de durumu iyi. Özer basının bilgilendirme hakkına saygılı olduğunu, ancak öğretmen ve velileri tedirgin etmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtti. (Radikal, aa)