Türkiye'deki PKK'lıların yarısının çıkmasına gerek yok

Türkiye'deki PKK'lıların yarısının çıkmasına gerek yok
Türkiye'deki PKK'lıların yarısının çıkmasına gerek yok
PKK'nın sınır dışına silahlı mı silahsız mı çıkacağı tartışılırken, Türkiye sınırlarında 800 kadar "suça bulaşmış PKK'lı" olduğu iddia edildi.

Çözüm süreci kapsamında Türkiye sınırları içindeki PKK ’lıların sınırı nasıl terk edeceği gizemini koruyor. Güvenlik kaynakları ise, şu anda Türkiye içinde 1500 kadar PKK’lı bulunduğu tespitini yapıyorlar.

Milliyet gazetesinden Fikret Bila, Türkiye sınırları içindeki bu PKK’lıların yaklaşık 700’ünün silahlı bir eyleme girmedikleri için sınır dışına çıkmayacaklarını iddia ederken, kalan PKK’lıların silahsız ve sivil kıyafetlerle çıkmaları konusunda yetkililerde ortak bir görüş olduğunu belirtiyor.

İşte Bila’nın bugünkü yazısından ilgili bölüm:
Asker ve sivil güvenlik birimlerinin ellerindeki bilgilere göre 1500 civarındaki PKK’lının 300 kadarı terör örgütünün lojistik hizmet işlerini görüyorlar. Çoğunluğu çocuk yaştaki bu 300 civarındaki grup, eline silah almamış olan ve PKK’lıların gıda tedariki, yemek, temizlik, malzeme taşıma gibi hizmetlerde görev verdikleri grubu oluşturuyor. Ayrıca, bu 1500 kişinin içinde, elinde silah olmakla beraber silahlı eyleme katılmamış, silahlı suç işlememiş olan yaklaşık 400 PKK’lı bulunuyor. Örgüte son yıllarda yeni katılan ve yaşları 16-18 arasında değişen bu kişiler, suça bulaşmamış diğer grubu oluşturuyor.

Aynı kaynaklar, toplam 700 civarında olan bu iki grubun adli makamların incelemesinden sonra serbest kalabileceklerini düşünüyor. Bu görüşe göre, suça bulaşmamış olan bu sayıda PKK’lı Türkiye’de kalabilir ve bir ceza almadan ailelerine dönebilirler. Böyle yapmalarına örgüt tarafından izin verilip verilmeyeceği de bir başka samimiyet testi.

Kalanların nasıl çıkacağı konusunda aldığım izlenimi de şöyle paylaşabilirim:
Geriye kalan 800 civarındaki PKK’lı da silahlarını bırakıp, sivil kıyafetlerle, geceleri, güvenlik güçlerine görünmeden geldikleri yoldan geri gidebilirler.

PKK’LILARIN DAĞILIMI
Güvenlik birimlerinin tespitlerine göre PKK’lılar, Türkiye’de üç bölgede yoğunlaşmış durumda. 1500 kişinin sayıca fazla olduğu yerler Hakkâri-Şırnak, Bingöl-Genç ve Diyarbakır’ın kuzey kırsalı. Sayıca yoğunlaştıkları dördüncü bölge ise Tunceli kırsalı. Ancak buradaki teröristler, çoğunlukla DHKP-C örgütüne mensup kişiler.


  http://www.radikal.com.tr/1127695112769522

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  genel af! - mülkiyelii

  verirsin bir genel af, 11 yıldır tıka basa doldurduğun, yatacak yer kalmadığından insanların ranzalarda 2 kişi ya da vardiyalı yattığı cezaevlerini boşaltırsın bu iş böyle çözülür. ha bir de adam öldürene af yok diyorsun ya böyle beylik laflardan önce uludereli ailelerden, engin çeber'in, çayan birben'in, metin lokumcu'nun ve daha nicelerinin ailelerinden de sen de af dilersin, olmadı affetmiyorsan diğerlerini, senin de bilmem kaç müebbetlik cezan var girer PAŞALAR gibi yatarsın sayın başbakan.

  bence... - düsünür

  bu devlet "silahlarını bırakıp, geceleri", kürt halkina "görünmeden geldikleri yoldan geri gidebilir".

  Samnimiyet testi - surrealist_tr

  Bu test her ne ise önce devlete,sonra köşe yazarlarına uygulanmalı.Hala süreci hazmedemeyen midesinden konuşan beyaz Türkler var.Kürt sorununun Kürtlerin bütün hakları verildiğinde çözüleceğini artık sağır sultan bile biliyor,ama laik-kemalist kesim bilmiyormuş gibi yapmaya devam ediyor.

  eşitlik kılıcı - şetto

  burdaki bazı yorumcular ve ekrandaki ırkçılar nedense eşitlik kelimesini kullanmaya dilleri varmıyor. barış, eşitlik, kardeşlik denince adamlar allerji oluyorlar; adeta bunalıma giriyorlar birnevi psikolojik menapoz oluyorlar.tabi bu durum maskelerini düşürüyor; türklüğün bütün halkarı temsil eden bir üstkimlik zırvasını da masala çeviriyorlar. ne zaman barış olacak dense adamların söylediği iki şey var. ya terkedin gidin yada bizim efendiliğimizi kabul edin. bu mihrakların kökenlerine inildiği zamanda aslen türk olmayan,kıraldan daha kıralcı,ne üdüğü belirsiz,kimlik bunalımına girmiş birtakım depresiv vakalar. burası kürtlerin vatanıdır kürtlerle yaşamak istemeyen ve eşitliğini hazmedemeyenler önce bu kutsal toprakları terketsinler. gidip zaten hayattaki tek düşünceleri olan ceplerini nerde doldururlarsa doldursunlar. ve şunu unutmasınlar kürt özgürlük hareketi sadece kürtlerin haklarını kazanmaya yönelik bir hareket değil. bu hareket anadoluda ve ortadoğuda özgürlüğün eşitliğin ve barışın bayrağını er-geç dikecek.abd ve tayfası artık ırkçı şovenlerin katliamlarına destek verecek güçte değil. ırkçılara tavsiyemiz eteklerindeki taşları bir an önce döküp özgürlüğün ve kardeşliğin şevkatli kolarına teslim olsunlar. yoksa hazımsızlıktan meftaya dönerler.

  gitse ne olur gitmese ne olur - gazetey

  Erdoğan, ABD, israil kölesi olmuş örgüt nereye sürülürse oraya gidecek.

  merhumu nasıl bilirsiniz - bedran79

  Fikret Bila;Biz Kürtler seni ve zihniyetini iyi biliyoruz,emme sen bizi iyi bilememişsin.Osmanlı imparatorluğunun son döneminde 33 yıl boyunca koca imparatorluğu ustaca politikalarla yöneten, Avrupa devletlerini birbirine kırdıran kurt politikacı 2.Abdulhamit siyasi hatıratında Kürtlerle ilgili şöyle der.Tarihin bilinmeyen çağlarından beri o bölgede yaşayan Kürtler mert,cesur aynı zaman çok savaşçı ve inatçı bir kavimdir der.Kürtlerin sabrını kimse test etmesin.

  çIKMASINA GEREK yOK MU? - mourner2

  Türk Ceza Kanununda yardım ve yataklık diye bir madde vardı ama nedense zaten bu süreç başladığından beri bütün ceza kanunu bir kenara kaldırıldı.