Türkiye'deki yoksullar için iftar çadırı vakti

Ramazan başlıyor

Ramazan bu akşam kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak ve gece yarısından sonra sahura kalkılacak.Ankara'da 31, İstanbul'daysa 100 iftar çadırı kurulacak.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Türkiye'de 20 milyona yaklayan yoksul sayısının ortaya çıkardığı iç burkan tablo ramazan ayına yine 'çadır' yemekleriyle yansıyacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yoksulların gönlünü onlarla birlikte çadır iftarlarına katılarak almayı sürdürecek.
Belediyeler, yoksulların kursaklarına ramazan ayında sıcak yemek girmesini sağlamak için yarış içinde. Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Trabzon, Van, Sivas, Amasya, Antalya, Giresun, Gümüşhane ve Adana gibi illerin büyükşehir belediyeleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da iftar çadırıyla yoksullara hizmet vermeye hazırlanıyor.
Kumanya dağıtılacak
Ankara'da 31 ayrı yerde iftar çadırı kurulurken, İstanbul'da bu sayı ilçe belediyeleriyle birlikte 100'ün üzerine çıkıyor. Bu çadırlarda her gün, yüz binlerce insan iftarlarını açarken, evlerinde sıcak yemek yüzü göremeyenler de buralardan faydalanabilecek. Yine belediyeler, iftar saatlerinde, soğuk sandviç, meyve suyu, zeytin, hurma ve sudan oluşan kumanya dağıtacak.
Belediyelerle sivil toplum örgütleri ve şahıslar, sıvı yağ, çay, şeker, bakliyat, salça ve çeşitli gıda maddelerinden oluşan gıda yardımını yüz binlerce aileye ulaştırmaya çalışacak. En küçüğü 12 YTL'ye mal olan gıda yardımı paketleri, içine konulan erzak cinsine ve markasına göre 89 YTL'ye kadar çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yoksul evlere mobil araçlarla yemek servisi yapacak. Belediyenin bu yıl 4 milyon YTL tutarında gıda yardımı yapması bekleniyor.