Türkiye'den dünyaya mesaj

Üç gündür TMMOB Mimarlar Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşmekte olan 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin uluslararası kamuoyuna yönelik mesajı 'İstanbul Bildirgesi' adıyla bugün dünyaya duyurulacak.

İSTANBUL - Üç gündür TMMOB Mimarlar Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşmekte olan 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin uluslararası kamuoyuna yönelik mesajı 'İstanbul Bildirgesi' adıyla bugün dünyaya duyurulacak.
21. yüzyılın kent, mimarlık, kültür, çevre, yerel yönetimler ve insan yerleşimleri konularındaki evrensel politikaları içeren bildirge, bugün düzenlenecek kapanış forumunda görüşmeye açılacak. İstanbul Bildirgesi mimaride bundan sonrası için izlenmesi ve terk edilmesi gereken politikaları içeren uluslarlarası bir deklarasyon olacak. Mimarlar Odası Merkez Yürütme Kurulu adına genel başkan Ekinci, Kongre Bilim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Doğan Kuban ve Kongre Başkanı Suha Özkan tarafından açıklanacak olan İstanbul Bildirgesi taslağı üzerinde görüşmeler, Uluslararası Mimarlar Birliği Başkanı Jaime Lerner tarafından yönetilecek. Kongrenin kapanış konuşmasını da Lerner aynı forumda yapacak.
Mimarlar Odası Genel Başkanı ve Kongre Başkan Yardımcısı Oktay Ekinci, "Bu bildirgeyi çok önemsiyoruz. Çünkü, İstanbul gibi önemli sorunları olan bir kentten böyle bir metnin çıkması çok anlamlı" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu kongrenin sonucunun kendilerine ışık tutacağına dair sözlerini anımsatan Ekinci, "Eğer bu siyasi bir söz değilse, ciddi bir politikaya dönüşürse, kongrenin kazanımı büyük olacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7512927512920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.