Türkiye'den Filipinler'e 65 ton yardım

Türkiye'den Filipinler'e 65 ton yardım
Türkiye'den Filipinler'e 65 ton yardım
Türkiye, tarihin en büyük tayfunlarından biriyle vurulan Filipinler'e 65 tonluk yardım malzemesi gönderdi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Filipinler'deki Haiyan tayfunu nedeniyle bu ülkeye çadır, battaniye, mutfak seti ve diğer malzemelerden oluşan 65 ton civarında yardım malzemesi gönderildiğini söyledi.

Atalay, Filipinler'e gidecek insani yardım malzemelerinin uçağa yüklendiği Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Haiyan tayfununda can ve mal kaybının yaşandığını, en büyük hasarın da ülkenin ortasındaki adalarda olduğunu hatırlattı.

Birleşmiş Milletler'den alınan bilgiye göre yaklaşık 4,5 milyon insanın tayfundan etkilendiğini, yaklaşık 330 bin kişinin de evsiz kaldığını söyleyen Atalay, ülkede su, gıda, elektrik sıkıntısı çekildiğini büyük bir felaket yaşandığını söyledi.

Can kaybı konusunda net bir bilginin olmadığını, Filipin Kızılay'ının bin 200 ile bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdiğini belirten Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da Filipinler Devlet Başkanına telgraf göndererek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ve Türkiye 'nin yardıma hazır olduğunu söylediğini ifade etti.

Atalay, şöyle konuştu:
"AFAD sabahtan beri çalışıyor. Kızılay kanalıyla sağlanan malzemeler öncelikle çadır, battaniye, mutfak seti diğer gerekli malzemeler yaklaşık 65 ton civarında. Bir Airbus 330 kargo uçağıyla götürüyoruz. Çok ihtiyaçlar olabilir. Bu ihtiyaçları da orada tespit ederek bunun peşinden AFAD ve TİKA kanalıyla bunun peşinden yardımlarımız olacak."

Atalay, bir gazetecinin "ekip gönderecek misiniz" sorusuna, "Bu malzemelerin dağıtımıyla ilgili bir ekibimiz var az sayıda. Ayrıca arama kurtarma malzemeleri için de İstanbul'da bir ekibimiz de hazır tutuluyor. Filipinler hükümeti olayın daha ilk anını yaşıyor. Onlar talep ettiğinde o ekibimizi de göndermeye hazırız. Hazır şekilde o ekibimiz bekliyor" yanıtını verdi.

AFAD Başkanı Fuat Oktay ile bölgeye gideceğini, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile ekibinin Avustralya'da bulunduğunu ve oradan Filipinler'e geçeceklerini bildiren Atalay, insani yardım malzemelerini götüren uçağın pazartesi günü saat 16.00 civarında Filipinler'e ulaşacağını ve yardım malzemelerin hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

Bir gazetecinin "Türkiye'nin gündemi yoğun, öğrenci evleriyle ilgili tartışma devam ediyor. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Başbakan Erdoğan'a bir sitemi oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Atalay, şöyle yanıt verdi:

"Büyük bir felaket yaşanıyor dünyanın bir bölgesinde. Ve Türkiye bildiğiniz gibi nerede bir ihtiyaç varsa oraya koşuyor. Hamdolsun kendi imkanlarımız çerçevesinde özellikle dünyanın acı yaşayan, felaket yaşayan, zulüm gören bölgelerine Türkiye mümkün olduğunca en hızlı şekilde ulaşmaya çalışıyor. Bugün yaptığımız bu. Diğer konuları müsaade ederseniz zaten onlar Türkiye'de konuşuluyor. Ben de bugün Kırıkkale'deydim. Orada basın mensuplarıyla orada bu konuyu paylaştım ve geniş şekilde düşüncelerimi ifade ettim. Orada ajanslar da vardı. O bilgiler oradan alınır. Allah hiçbir ülkeye felaket vermesin. Ama bir felaket olduğunda da biz kendimizde onları yaşadık. Bütün uluslararası iş birliği orada çok önem kazanıyor. Şu an Türkiye'nin yaptığı da bu manada insani bir davranıştır, bir tutumdur."

Atalay, açıklamalarının ardından Filipinler'e hareket etti. (aa)