Türkiye'den gelecek' demek, örgüt üyeliği için delil sayıldı

Ankara Barosu üyesi dört avukatın 'terör örgütü üyeliği' davasında 'Kürtçe Şarkı, 'Türkiye'den gelecekler' gibi ifadeler delil olarak iddianamede...
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Demokratik açılım tartışmaları sürerken, Ankara Başsavcılığı’nın, ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla dört avukat hakkında hazırladığı iddianamede ilginç delillere yer verildi. Savcılık, tutuklu yargılanan Avukat Filiz Kalaycı’nın örgüt üyesi olduğuna bilgisayarında çıkan Kürtçe şarkılar, ‘İbrahim Kaypakkaya’nın Seçme Yazıları’ isimli kitabı ve İHD Ankara Şube Başkanlığı döneminde yürüttüğü çalışmaları delil gösterdi. 
2007 yılında kendisini avukat olarak tanıtan, ancak baroda kaydı olmadığı anlaşılan A. Turk Yurtbey isimli bir kişinin gönderdiği elektronik postada Ankara Barosu Avukatları Filiz Kalaycı, Murat Vargün, İbrahim Vargün ve Hasan Anlar’ın ‘terör örgüt üyesi’ olduğu iddiasıyla Terörle Şube Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunulmuştu. Suç duyurusu üzerine Ankara Başsavcılığı  soruşturma başlattı. Savcılık kararıyla avukatların telefon ve MSN’leri izlemeye alındı. Mayıs ayında avukatlar gözaltına alındı, ev ve bürolarında aramalar yapıldı.  Mahkeme Avukat Kalaycı dışında diğer üç avukatı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Kalaycı da Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Savcılık hazırladığı iddianamede avukatların terör örgütü üyeliği suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.
Dava dosyasındaki bilgilere göre Kalaycı, avukat olması nedeniyle Emniyet’te “Avukatım ifademi savcıya vereceğim” demesine rağmen, Emniyet  ifadesi 142 sayfa tuttu. İddianamede Kalaycı’nın ev ve büro aramasında bulunan Kürtçe şarkılar, ‘İbrahim Kaypakkaya’nın Seçme Yazıları’ isimli kitabı örgüt üyeliğine delil olarak gösterdi. Savcılığın ortaya koyduğu delillerden bazıları şöyle:
“Kalaycı’nın cezaevlerindeki sorunlara dikkat çekmek amacıyla hazırladığı F Tipi Cezaevleri ile ilgili hazırlanmış bildiri, Kalaycı’nın İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı olduğu dönemde yürüttüğü döneme dair dokümanlar, yasal olarak faaliyet gösteren Türkiye Barış Meclisi ilgili dokümanlar, müvekkili Şeyhmus Özsubaş’ın devam eden davalarına ilişkin dilekçeleri, Kalaycı’nın katılmadığı Şırnak’ta yapılan ‘Edi Bese’ (Artık yeter) isimli kampanyaya katılan kişilerin görüntüleri. Kalaycı’nın Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Nevruz Bayramı ve Yaşam Hakkına Saygı Yargısız İnfaza Son etkinliklerine katılması.”
Savcılık, Kalaycı’nın MSN ortamında bir arkadaşıyla Diyarbakır’da düzenlenecek anayasa konulu toplantısıyla ilgili olarak “Türkiye’den gelinecek” ifadesini de delil olarak dosyaya koydu. Kalaycı ifadesinde toplantıya çok sayıda katılımcı olacağına dikkat çekmek için “Tüm Türkiye’den gelinecek” ifadesini kullandığını ileri sürdü.
Dört avukatın duruşması pazartesi günü yapılacak.