Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek

Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek
Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek
Barzani'ye Erbil'de ağustosta toplanacak Kürt Ulusal Konferansı'na 'şartlı destek olunacağının' mesajı verildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla önceki gün yaptığı görüşmede Kürt Ulusal Konferansı, Suriye konusu, çözüm süreci ve Ankara- Erbil ilişkileri ele alındı.

Barzani’ye Erbil’de ağustosta toplanacak Kürt Ulusal Konferansı’na ‘şartlı destek olunacağının’ mesajı verildi. Barzani’nin konferans üzerinde etkili olması ve konferansa ‘liderlik’ yapması şartı dile getirildi. Barzani’ye PKK ’nın Suriye kolu PYD’nin bölgede tek güç haline gelmesi konusundaki rahatsızlık da aktarıldı. Suriye’de bölgesel bir yapılanmaya gidilmesine karşı olunmadığı belirtilirken Türkiye’nin hassasiyetleri paylaşıldı.

Taraflar, PYD’nin Kürt Ulusal Konferansı kararlarını dikkate almayıp kendi başına hareket etmesi halinde bölgedeki insani yardım da dahil olmak üzere bir çok konuda Türkiye’nin ve Kürt yönetiminin desteğini kaybedeceği konusunda mutabakata vardı. Kürt heyeti, Suriye’deki gelişmelerde Türkiye’nin kaygılarını paylaşırken, PYD Başkanı Salih Müslim’in muhatap kabul edilerek Türkiye’ye davet edilmesini süreç açısından olumlu değerlendirdi.

Bağdat’a baskı yapılacak
Barzani dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve 2 saat süren görüşmede ağırlıklı olarak haziranda tamamlanan ve günde 300 bin varil petrolü Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve oradan da dünya pazarına açacak Türkiye - Kuzey Irak petrol boru hattının geleceği konuşuldu. Kürt yönetimi Türkiye’den boru hattının sağlıklı işletilebilmesi için Bağdat üzerinde baskı oluşturmasını istedi. Türkiye’nin Kürt yönetiminin önerisine sıcak yaklaştığı kaydedildi. Görüşmede Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki enerji anlaşmasının da gündeme geldiği belirtiliyor. Bir süre önce Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşmaya göre Türkiye 6 sahada petrol ve gaz araması yapacak. Aramayı bir Türk şirket yapacak. Ancak şirkete ilişkin henüz bir detaylı bir bilgi yok.