Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek

Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek
Türkiye'den konferansa 'şartlı' destek
Barzani'ye Erbil'de ağustosta toplanacak Kürt Ulusal Konferansı'na 'şartlı destek olunacağının' mesajı verildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla önceki gün yaptığı görüşmede Kürt Ulusal Konferansı, Suriye konusu, çözüm süreci ve Ankara- Erbil ilişkileri ele alındı.

Barzani’ye Erbil’de ağustosta toplanacak Kürt Ulusal Konferansı’na ‘şartlı destek olunacağının’ mesajı verildi. Barzani’nin konferans üzerinde etkili olması ve konferansa ‘liderlik’ yapması şartı dile getirildi. Barzani’ye PKK ’nın Suriye kolu PYD’nin bölgede tek güç haline gelmesi konusundaki rahatsızlık da aktarıldı. Suriye’de bölgesel bir yapılanmaya gidilmesine karşı olunmadığı belirtilirken Türkiye’nin hassasiyetleri paylaşıldı.

Taraflar, PYD’nin Kürt Ulusal Konferansı kararlarını dikkate almayıp kendi başına hareket etmesi halinde bölgedeki insani yardım da dahil olmak üzere bir çok konuda Türkiye’nin ve Kürt yönetiminin desteğini kaybedeceği konusunda mutabakata vardı. Kürt heyeti, Suriye’deki gelişmelerde Türkiye’nin kaygılarını paylaşırken, PYD Başkanı Salih Müslim’in muhatap kabul edilerek Türkiye’ye davet edilmesini süreç açısından olumlu değerlendirdi.

Bağdat’a baskı yapılacak
Barzani dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve 2 saat süren görüşmede ağırlıklı olarak haziranda tamamlanan ve günde 300 bin varil petrolü Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve oradan da dünya pazarına açacak Türkiye - Kuzey Irak petrol boru hattının geleceği konuşuldu. Kürt yönetimi Türkiye’den boru hattının sağlıklı işletilebilmesi için Bağdat üzerinde baskı oluşturmasını istedi. Türkiye’nin Kürt yönetiminin önerisine sıcak yaklaştığı kaydedildi. Görüşmede Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki enerji anlaşmasının da gündeme geldiği belirtiliyor. Bir süre önce Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşmaya göre Türkiye 6 sahada petrol ve gaz araması yapacak. Aramayı bir Türk şirket yapacak. Ancak şirkete ilişkin henüz bir detaylı bir bilgi yok.


  http://www.radikal.com.tr/114438411443848

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Sartli destek" - Ari Zerdüst

  Bu iki kelimelik söylemde AKP'nin Türkiyeyi ne kadar gülünc durumuna düsürdünü anlamak yeterli.Büyüklük edasiyla harekele ortadoguda ne kadar zavali duruma düstügü cok rahatlikla bi iki kelimede anlamak mümkün.Kürtler ulusal kongrelerini topluyacak,bir ulus olmaktan kaynakli haklarini garatiye almak istiyecek sen kalkip bu halkin öncülerine sart kosacaksin. Yasamimda bu kadar gülünc bir devlet söylemine denk gelmedim.Yok "güc PKK de olmasin Barzani de olsun"."Rojavada PYD degil KDP de güclü kilinsin." Bumu diplomasi siyaseti? Bumu türkiyeyi büyütecek olan zihniyet? Bu mu "büyük türkiye"? Türkiye halki sandik basina gitmeden bence iyi düsünmeli.90 yilik bu zihniyetle ne kaybeti ne kazandi iyi hesaplamali!

  osmalı - resip

  sonrası kürtlerin devletinin olmaması terörün esas sebebi kuzey ırak ve suriyenin bir bölümünde devlet kurmaları bu arkadaşların sakinleşmesine neden olabilir ancak türkiyeden bir şey istemeyecekler araplara osmalıdan cok toprak düştü suudinin toprağı dahi turkiyenin 2 katı bu büyük haksızlk şimdi bu haksızlık giderilip yeniden bir taksim yapılmalı bu arada turkmenlerin yaşadığı ırak ve suriye toprakları turkiyeyle birleşmeli bu cok önemli bu olmadan asla diğer olaylara hoş görüyle bakamayız

  Yorgun Türk - sessizcogunluk2010

  İçimde kimseye karşı bir ön yargı yok. Soy kökenim araştırılsa belki Kürt tarafım da çıkar. Ancak bunca asayiş probleminin, sosyal sorunların, mafyanın, doğu zorunlu hizmetinin olmadığı daha huzurlu ve müreffeh bir ülkede yaşamak istiyorum. Senenin 6 ayı karla kaplı, ciddi bir doğal zenginliği olmayan ve göç veren topraklarla neden bir İzmir'li, Muğlalı, Balıkesirli, Trakyalı zorunlu bir evlilik içinde? Biz Türklerin imparatorluk kompleksine kapılmadan bunu artık tartışması lazım. Rasyonel bir toplumda aslında Türkler'in Kürtler'den ayrılmayı talep etmesi gerekirdi. Kürtler de kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahip olsunlar artık. Gözlerindeki o özlemi, kırıklığı hissediyorum. Bu beni duygulandırıp üzüyor. Ebeveynlerinin boyunduruğundan kurtulmak isteyen isyankar ergen üzerinde otorite kurmaya çalışan anne-baba rolü bir Türk olarak beni yoruyor.

  .. - LoremIpsum

  Suna "Güney Kürtdistan" diyin, birakin artik "Bölgesel", "Kuzey Irak" vs demeyi. Türkiye dogru rotayi bulmus gibi görünüyor, umuyoruzki bu rotadan sapmaz, artik kürt realitesini hazmederek türkiyedeki diger halklarinda farkindaligina varma erdemligine kavusur..

  TÜRKİYE BU ŞARTLI ŞURTLU DESTEKLE ÇOK ŞEY KAYBEDECEK - pispor

  senin komşuların senin bir parçan (bu gün Rojavadaki kürtler yakın bir tarihte bu ülkeden kovulan insanların) Kürtler ve Kürdistan ama sen bu ulusal Konferansa sayın Öcalan'ın katılması için destek vereceğine ya da bu ulusal Kürt konferansına devlet düzeyinde bir kişi ile katılman gerekirken sen halen Şartlı desteklerden bahsediyorsun bir gün atı alan Üsküdar ı geçtiğinde çok pişman olacaksın ama iş işten geçmiş olacak

  Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi mi? - huseyin366

  Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi olan yere özgür gazetemiz Radikal Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi diyor.Bu gazetecilik diliyle barış olur mu?Sözde özgürlükçü bir gazete bile Kürdistan demeyi onuruna yediremiyor gibi.

  ya bu çakma bir haber yada hala tc. nerde durduğunun farkında değil. - Agér

  birincisi kimsenin türkiye ye gelde kürt konferansına sen de destek ol deme gibi bir durumu olmamıştır herhalde... zaten destek olacağınıda pek sanmam. (uzak durması yeterli)ikincisi yok PYD tek başına orayı yönetirse insani yardım dahil tüm yardımları keserlermiş.(haberin saçmalığına bakarmısınız.tüm dünyanında gördüğü ve rojava yönetimininde belirttiği üzere) siz sınırları kapatmış, insanı yardım dahil hiçbir yardım yapmadığınız gibi küzey kürdistandan toplanan yardımlarında geçişini engelliyorsunuz. sadece bundan birkaç ay önce bir iki haftalık bir (o da zorlamayla) yardım geçişine izin verildi. ha bide o da yetmezmiş gibi barzani beyimizi de kendi tarafınaza almış ve oradaki sınırıda ona kapattırmışsınız. tam tamına 2 ay oldu kuzey ırak-ROJOVA sınırı kapalı. Şimdi neymiş insanı yardım dahil tüm yardımları keserlermiş. siz asıl el kaide töreristlerine silah ve sağlık yardımlarını kesin başka birşey istemeyiz sizden.