'Türkiye'den konuştu İslam dünyasına uzandı'

Amerikan basını:
Wall Street Journal: Obama Türkiye ile gergin ilişkileri yumuşatmaya çalışıyor. Bir Müslüman ülkeye ilk ziyaretinde Ermeni katliamı ve laik bir ülkede artan siyasi İslam’ın gücü gibi en dikenli konulara girdi.

New York Times: Meclis konuşmasıyla resmen İslam dünyasına uzanmış oldu. Türkiye’deki laik-dini ayrışmanın her iki tarafındaki birçok insanı etkiledi. İslam ile kişisel bağlarından ve Türkiye’nin ‘güçlü ve laik demokrasi’nden söz ederek her iki tarafa çok zarif hitap etti.

Washington Post: Obama’nın konuşması önce Türkiye ile ilişkilere odaklansa da İslam dünyasına uzanmak için fırsata dönüştürdü.

Los Angeles Times: Obama, ‘soykırım’ sözcüğünü kullanmaktan kaçındı. Artık giderek iki ülke arasındaki samimi temaslara vurgu yapıyor.

Britanya basını:
Guardian: Obama, laik Türkiye’den Müslümanlara kur yaptı. ABD’nin İslam ile ‘savaşta olmadığı’nı ilan ederek zeytin dalı uzattı.

Independent: Obama ‘Ermeni soykırımı’ ve Kürt azınlık gibi konuların etrafında dans etti. Türkiye’nin AB üyeliği hedefine net desteği Paris veya Berlin’i rahatsız etti. Obama Türkiye’ye tam destek sözü ile abartmış olabilir ama kapıların kapatılması Avrupa’nın çıkarına değil.

Times: ‘Soykırım’ demeden Ermeni katliamına değinmek zorunda kaldığında diplomatik yetenekleri test edildi.

Financial Times: Hiçbir yerde çok yeni bir politika açıklamadı. Ama sözlerini alışılmışın dışında çerçevelemesi ve TBMM’de Barack Hüseyin Obama olarak takdimi, her şeyin kulağa çok yeni gelmesini sağladı.

Almanya basını:
Bild: Obama Türkiye’nin gönlünü okşadı ve AB üyeliğini istedi. Obama ABD’nin İslam’a karşı savaşmadığı, tam tersine İslam dinine büyük saygı duyduğuna vurgu yaptı.

Frankfurter Rundschau: Obama Türkiye’nin Batı ile Doğu’nun buluştuğu yerde olmasını ülkenin büyüklüğü olarak görüyor.

Fransa basını:
Le Figaro: Obama ve Sarkozy arasında Türkiye konusunda görüş ayrılığı var. Obama’nın ‘Türkiye’yi AB’ye alın’ çağrısına karşılık hazirandaki AP seçimleri öncesinde Fransa’da Türkiye tartışmaları alevlendi. 

Le Monde: Obama’nın portresi, artık Türk dükkânlarında Atatürk ve Sultan Mehmet portrelerinin yanında. Yeni başkan, Türklerin gözünde ‘dünyanın en güvenilir politikacısı’ oldu.

Liberation: Obamamania Türkiye’yi de fethetti. Obama Avrupa’ya entegrasyon çağrısı, Mustafa Kemal’a hürmet ve ABD’nin ‘İslam ile savaşta olmadığı ve hiçbir zaman olmayacağı’ sözleriyle cazibesini sonuna kadar kullandı.

Ispanya basını:
El Pais: Müslüman nüfusu köktendincilik ile modernite arasındaki gerilimin sürekli yaşanıdğı Türkiye’de medeniyetler çatışmasını gömdü ve İslami dünyasına barışma mesajını yolladı. 

Rus basını:
Kommersant: Obama’nın Türkiye ziyareti, ilk önemli ziyareti. Avrupa gezisinin son ayağının Rusya olacağı söylenirken, kendisi inisiyatif kullandı. Aksi halde Moskova’da olacaktı.