Türkiye'den Nazi kampına

Nazilerin Litvanya'da yaptığı Yahudi katliamında doğum yeri İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa ve Edirne olan 51 kişinin de bulunduğu ortaya çıktı.
Haber: EDA BERKBAYRAK / Arşivi

VİLNİUS - Nazilerin Litvanya'da yaptığı Yahudi katliamında doğum yeri İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa ve Edirne olan 51 kişinin de bulunduğu ortaya çıktı. Kaunas kentindeki '9. Kale'de sergilenen doğum belgeleri, Türkiye'nin savaşta tarafsız kaldığı için kayıp vermediği kanısıyla çelişti. Litvanya'nın bugüne dek Türkiye'ye bu konuda herhangi bir bilgi vermediğini söyleyen Vilnius Büyükelçisi Şanıvar Kızıldeli, "İstanbul'daki Yahudi Müzesi ile görüşüp müzeler arasında diyalog kurulmasına çalışacağım" dedi.
73. konvoyun yolcuları
15 Mayıs 1944 tarihinde Fransa'nın Drancy Temerküz Kampı'ndan kalkan 73 numaralı tren konvoyu, Kaunas'taki 9. Kale'ye 900 Yahudi getirdi. Kaunas'a gelenlerin sadece 22'si sağ çıkabildi. Kurbanlardan kalan eşyalar, fotoğraf ve isim listeleri sayesinde bu kişilerden 38'inin İstanbul, yedisinin İzmir, dördünün Edirne, bir kişinin Bursa, bir kişinin Aydın doğumlu olduğunu öğrenen büyükelçi Şanıvar Kızıldeli, şaşkına döndüğünü söyledi.
Kızıldeli, "Belki bu insanlar Fransa'ya gitmeyip Türkiye'de kalsa kurtulacaklardı. Ancak sonuçta bu gerçek Türkiye'nin Litvanya'yla farklı bir bağını ortaya koydu. Ankara'yı bilgilendirmenin yanında, İstanbul'daki Yahudi Müzesi'yle de bağlantıya geçeceğim ve müzelerarası bir diyalog kurulmasına çalışacağım" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7636437636430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.