@ismailsaymaz

Türkiye'den Yunanistan'a göç ettiler ama kalpleri İstanbul'da kaldı

Rum Konferansı, iki eski İstanbullunun, Aleksandros Morisi ve Grigorios Keşişoğlu'nun memleket hasretine ilaç oldu. Morisi, basketbol sahalarındaki adıyla Aleko, kendi deyimiyle tam bir İstanbul çocuğu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Rum Konferansı, iki eski İstanbullunun, Aleksandros Morisi ve Grigorios Keşişoğlu'nun memleket hasretine ilaç oldu. Morisi, basketbol sahalarındaki adıyla Aleko, kendi deyimiyle tam bir İstanbul çocuğu. 1931'de Kadıköy'de doğmuş, Zoğrafyan Lisesi'ni bitirmiş, delikanlılığını İstiklal Caddesi'nde, Tarlabaşı'nda geçirmiş. Önce okulunun basketbol takımında, sonra da Beyoğluspor'da oynamış. 1949'da Fenerbahçe'ye transfer olmuş, Türk Milli Takımı'na seçilmiş.
O, 1955'te Ankara Yedek Subay Okulu'nda, vatani hizmetini yaparken, kayınpederinin İstiklal Caddesi'ndeki dükkânı 6-7 Eylül talanında yağmalanmış. Askerlik dönüşü, Fenerbahçe'ye ve milli takıma devam etmiş, 1964'te ise milli hakem olmuş. Fakat tam o yıl, Kıbrıs olayları nedeniyle İstanbul'dan göçmeye mecbur edilenlerle birlikte Atina'ya gitmiş.
Aleko, Yunanistan'da İstanbullu Rumların kurduğu ve yönettiği AEK Basketbol Takımına katılmış, 1973'te Atina'da Beyoğluspor'u kurmuş, Türkiye'nin Kıbrıs'a asker çıkardığı 1974'te de FIBA hakemi olmuş.
Aleko, yaşamını Atina'da sürdürüyor. En büyük zevki Efes Pilsen'in basketbol maçlarını ve Yabancı Damat dizisini izlemek. 'Şivesi pek uymasa da diziye bayılıyorum' diyor. Türkçeyi unutmamış. 'E ben İstanbul çocuğuyum. Hanım da biliyor. Bazen, çocukların işitmesini istemediğimiz konuları Türkçe konuşuyoruz, o kadar' diyor. Aleko, söyleşi bitiminde, Yunanistan etiketli purosunu, üzerinde ay yıldız bulunan kırmızı çakmağıyla yakıyor.
Atina'da Anadolu gazetesi
Keşişoğlu ise Kurtuluşlu. Kendi deyimiyle, güvensizlik ve yaşam korkusu nedeniyle 1979'da bir başına Atina'ya göçmüş. Babası Varlık Vergisi'ni, 6-7 Eylül'ü, 1964 sürgününü, kendisi de 1974 korkusunu yaşamış. Sokakta gezerken, 'Rumca konuşmayın diye azarlanıyorduk' diyor. Keşişoğlu, 1989'dan beri Atina'da Anadolu gazetesini çıkarıyor, Yunanistan'daki İstanbul ve Anadolu göçmeni Rumların sesini duyuruyor, haberlerine yer veriyor. Anadolu, Anadolu'nun Sesi, Göçmenler Dünyası ve Karadenizli Rumların çıkardığı Karadeniz gazeteleri ile birlikte Yunanistan'daki Anadolu'yu anlatıyor. Keşişoğlu, Karadeniz kökenli eşi ile birlikle Türkçe biliyor, konuşuyor. Ve Türkiye'yi çok seviyorlar.