Türkiyemspor'a ırkçı saldırı

Türkiyemspor'a ırkçı saldırı
Türkiyemspor'a ırkçı saldırı

Türkiyemspor, Almanya?da çokkültürlülüğü temsil eden örnek bir kulüp. Dizine beyzbol sopasıyla vurulan Mahmut, dört ay sahalardan uzak kalacak (üstte). FOTOĞRAFLAR: EVREN AYDEMİR / AA

Türkiyemspor Berlin B Genç Futbol Takımı oyuncuları kamp yaptıkları Brandenburg eyaletinde ırkçı saldırıya uğradı. 'Hitler selamı' vererek futbolculara hakaret eden saldırganlar bir genci yaraladı

BERLİN - Türkiyemspor Berlin’in B genç Futbol takımı oyuncuları, Brandenburg eyaleti Lüdow kentinde ırkçı grubun saldırısına uğradı. Beyzbol sopaları, şişe ve baltayla saldıran saldırganlar Hakan Mahmutoğlu’nu yaraladı. Hakan dört ay sahalardan uzak kalacak.
Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu saldırıyı “Duvarların yıkılmasından 20 yıl sonra hâlâ Doğu Almanya’da ırkçılığın bu boyutta olabilmesi endişe verici” diye değerlendirdi. Berlin Eyaleti yabancılar sorumlusu Günter Piening de olayın geriye gidiş olduğunu söyledi.
15-16 yaş grubu gençlerden oluşan 22 kişilik Berlin Türkiyemspor B Genç futbol takımı, 22 Ağustos Cumartesi günü Almanya’nın doğusundaki Lüdow kasabasında kampa gitmişti. Pazartesi akşamı takımdan bir grup genç, ‘Plus’ alışveriş merkezine gitti. Türkiyemsporlu gençleri burada bir grup Alman gencinin hakaret ve küfürlerine maruz kaldı. ‘Hitler selamı’ vererek ‘İstanbul’a dönün pis Türkler’ diyen ırkçı Alman gençlere sporcular sözlü karşılık vererek kampa döndü. Türkiyemsporlu gençler bir sonraki gün yine aynı alışveriş merkezine gittiklerinde onları bekleyen 20 kişilik ırkçı Alman grubu beysbol sopaları, bira şişeleri ve baltalarla saldırdı. Sığınmak istedikleri ‘Plus’ isimli market çalışanları “Meselenizi dışarıda halledin, biz kapatıyoruz” diyerek gençleri markete almadı.
Genç futbolcular  ormana kaçmaya çalışırken ayağı takılıp yere düşen Hakan Mahmutoğlu’nu aralarına alan ırkçılar sopalarla vurmaya başladı. Arkadaşları tarafından kurtulan Hakan bacağından yaralandı. Bu arada saldırganlar ormana kaçmaya çalışan gençlerin üzerine otomobil sürdü. Olay sırasında  gelmeyen polis 1.5 saat sonra kamp  yerine gedip  Türkiyemspor’lu gençleri altı saat sorguladı. Buna tepki gösteren kulüp yöneticileri, bir basın toplantısı düzenleyerek özellikle doğu eyaletlerinde ırkçılığın hangi boyutlara geldiğini gösterdiğini söyledi. Doğu eyaletlerine gittikleri hemen her deplasman maçlarında ırkçı hakaretlere maruz kaldıklarını hatırlatan yöneticiler, artık bunlara bir son verilmesini istedi.
Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu ve Berlin Eyaleti yabancılar sorumlusu Günter Piening de Türkiyemspor’a basın toplantısına katılarak  futbolculara destek verdi ve uyardı.
Başkonsolos Pulat: Bu olay bizi derin endişeye sevk etti.  Avrupa’da yükselen ırkçılık günümüzün en büyük sorunlarından biri.
Berlin Eyaleti Yabancılar Sorumlusu Piening: Ürkütücü. Türkiyemspor gençlerinin saldırganlara cevap vermeyip uzaklaşmaları büyük bir şans. Irkçılığa ve aşırı sağa karşı mücadelede kaydettiğimiz gelişmeler bize bu tür vakaları önemsememiz gerektiğini gösterdi.
Yeşiller milletvekili Mutlu:  Duvarların yıkılmasından 20 yıl sonra hâlâ Doğu Almanya’da ırkçılığın bu boyutta ortada olabilmesi, siyah saçlı ya da siyah tenli insanlara saldırılar düzenlenmesi endişe verici endişe verici.  

Kreuzberg Gençler Birliği
Türkiyemspor Berlin, 1978’de zaman zaman bir araya gelip top oynayan ve kendilerine ‘Kreuzberg Gençler Birliği’ diyen bir grup genç tarafından kuruldu. 1983’te BFC İzmirspor olarak resmileşti. 1987’de adını Türkiyemspor Berlin olarak değiştirdi.
Irkçılığa karşı, eşcinsel düşmanlığına ve aile içi şidddete karşı, kültürlerarası anlayışı desteklemeye yönelik kampanyanlara aktif olarak destek veren kulübün ikisi kız, 16 genç takımı var. A Takımı, 2007’de Berlin Şampiyonu oldu. Hem Alman hem Türkiye ligine futbolcular yetiştiren kulüpten çıkan ünlü isimler arasında Ümit Karan da bulunuyor. (dha, aa)