Türkiye'nin 5. yüz nakli 6.5 saatte tamamlandı

Türkiye'nin 5. yüz nakli 6.5 saatte tamamlandı
Türkiye'nin 5. yüz nakli 6.5 saatte tamamlandı

Tüm varlığını oğlunun tedavisi için harcadığını söyleyen Cafer Sert Antalya ya gidecek yol parası olmadığı için İnegöl Kaymakamlığı na başvurdu.

Muğla'daki tatili sırasında ölen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzü, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 6.5 saat süren operasyonla Recep Sert'e nakledildi.

ANTALYA / BURSA - Muğla'daki tatili sırasında denizde yüzerken fenalaşıp ölen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzü, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 6.5 saat süren operasyonla Recep Sert'e nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin gerçekleştirdiği saat 08.00'de başlayan ameliyat, saat 14.30'da sona erdi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 6 yıl önce silahını temizlerken yüzüne isabet eden kurşunla tanınmaz hale gelen 26 yaşındaki Recep Sert’in yüz nakli ameliyatı Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde devam ederken, tüm varlığını oğlunun tedavisi için harcadığını söyleyen baba Cafer Sert Antalya’ya gidecek yol parası olmadığı için İnegöl Kaymakamlığı’na başvurdu. Başvurusu kabul edilen ve kendisine 500 lira yardım yapılan baba Sert, hazırlıklarını tamamlayıp yola çıkacak. İnegöl'de döner ustası olarak çalışan Recep Sert, 2007 yılında temizlemek istediği kesme tabir edilen tüfeğin kaza ile ateş alması sonucu yüzünden ağır yaralandı. Ambulans ile İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan genç , yüzündeki parçalanma ve durumunun ağır olması üzerine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Kaldırıldığı hastanede 28 gün yoğun bakımda kalan Sert, çenesinin üçte ikisini, 12 dişini, burnunu ve sol gözünü kaybetti. Sıvı ve mama türü gıdalarla beslenen, konuşmakta güçlük çeken Recep Sert hayata tutunmayı başarırken, yüzünde oluşan parçalanmaların onarılabilmesi için defalarca ameliyat masasına yattı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzünün Recep Sert'e nakli için sabah saatlerinde operasyona başlamıştı. 6,5 saat süren ameliyatın ardından nakil tamamlandı. 


KAYMAKAMLIK YARDIMIYLA ANTALYA'YA
Gencin İnegöl'de oturan babası Cafer Sert ise yol parası bulamadığı için dün oğlu ile birlikte Antalya’ya gidemedi. Baba Sert, bugün yardım için İnegöl Kaymakamlığı’na başvurdu.

Bu zamana kadar oğlunun ameliyatları için 580 bin lira para harcadığını söyleyen Sert, "Eskiden varlıklıydım, durumum çok iyiydi. Varım yoğumu oğlumun iyileşmesi için harcadım. Evimi sattım, şu an tükenmiş durumdayım. 5 liram bile kalmadı. İnşaatlarda çalışarak ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Zaten oğlum da Kaymakamlığın bizlere parasını verdiği mamalar ile besleniyor" dedi.

Oğlunun 6 yılda tam 44 ayrı ameliyat geçirdiğini söyleyen baba Sert, "Yavruma yüz nakli yapılacak olmasından dolayı çok mutluyum. Ayrıca çok da üzüntülüyüm. O Antalya'da yapayalnız. Bizimde Antalya'ya gelmemizi istediler. İmkanlarımın kısıtlı olduğundan dolayı gidemedim. Eski yüz yapısına kavuşması için Allah'a dua ediyorum. Beni en fazla, böyle bir günde çocuğumun yanında olamamam" dedi.

Yüz naklini sağlayan turistin ailesine teşekkür eden Sert, "Ne onlar bizi tanıyor ne de biz onları tanıyoruz. Allah onlara da sabır versin. İlgililere de teşekkür ederim" dedi. Baba cafer sert oğlunun Yüz naklini olacağından heycanlanmaması için kalp hastası olan annesine söyleyemediğini açıkladı.

İnegöl Kaymakamı Aziz İnci ise Cafer Sert'in talebini hemen değerlendirip yardım yaptı. Babanın Antalya'ya gidebilmesi için 500 lira veren Kaymakam Aziz İnci, "Tüm dualarımız Recep ile birlikte. Ameliyatın başarılı geçmesini ve Bursa'ya sağ salim dönmesini bekliyoruz. " dedi.Kaymakamlıktan parayı alan Cafer Sert'in akşam saatlerinde Antalya'ya gideceği öğrenildi.

HAVALİMANINDA MÜTHİŞ TESADÜF Recep Sert'in kız arkadaşı Elif Tercüman, DHA muhabirine İzmir'den Antalya'ya geliş hikayelerini anlattı. Elif Tercüman, bir işleri nedeniyle Bursa'dan İzmir'e 2-3 günlüğüne geldiklerini belirterek, "Müjdeli haberi İzmir'de aldık. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü, hemen Antalya'ya gelmemizi istedi. Uçak biletinin 120 TL olduğunu öğrendik. Cebimizde tam da 120 TL vardı. Recep'i tek başına göndermek üzere havalimanına geldiğimizde, uçuş masraflarıyla birlikte bileti 170 TL'ye alabileceğimizi öğrendik. Kimsede para bulamadık. Çaresiz kalmıştık" dedi.

CEP TELEFONUMU SATMAYI DÜŞÜNDÜM Recep Sert'in Antalya'ya gelişi imkansızlaştığı sırada adeta bir mucize yaşandığını aktaran Elif Tercüman, şöyle devam etti:
"Cep telefonumu satmak için girişimlerde bulunuyordum ki o sırada yüz nakil ameliyatına girmek için İzmir'den Antalya'ya gidecek olan Prof. Dr. Murat Akalan ile havalimanında karşılaştık. Murat Bey hemen koordinasyon merkezini aramış, Recep'i yüz profilinden tanımış ve aynı havalimanında olduklarını söylemiş. Eksik olan uçak bileti parasını Prof. Dr. Murat Akalan tamamladı. Recep, Prof. Dr. Akalan ile birlikte uçağa binip Antalya'ya gitti. Ben de bir yakınımdan para bularak otobüsle bu sabah saatlerinde Recep'in sevk işlemlerini takip etmek ve yanında bulunmak için Antalya'ya geldim. Recep 2 hafta önce 10'uncu yüz ameliyatını olmuştu. İnşallah bu son ameliyatı olur."


Seyfettin ARAS / Erol AKKIR / DHA