Türkiye'nin 7 ülkede büyükelçisi yok

Türkiye'nin 7 ülkede büyükelçisi yok
Türkiye'nin 7 ülkede büyükelçisi yok
Avusturya'nın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak adlandırması üzerine Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş geri çekildi. Böylece Mısır, Suriye, İsrail, Libya, Yemen ve Vatikan'a Avusturya'nın da eklenmesiyle Türkiye'nin büyükleçi bulundurmadığı ülke sayısı 7'ye yükseldi.

RADİKAL - Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Avusturya Parlamentosu’nun 1915 olayları konusundaki deklarasyonu nedeniyle Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş geri çekildi. Böylece Türkiye ’nin, çeşitli nedenlerle daha önce büyükelçi görevlendirip de, şu anda büyükelçi bulundurmadığı ülkelerin sayısı yediye ulaştı.

Türkiye’nin daha önce Büyükelçi görevlendirip de, şu anda Büyükelçi bulundurmadığı ülkelerin listesi şöyle:

* MISIR- Mısır’da askeri darbe ile Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından Kahire ile ilişkiler gerilmişti. Kahire yönetimi, gerginlik nedeniyle Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi’ni “istenmeyen adam” ilan etmişti. Mısır yönetiminin Türk elçiyi göndermesinin ardından, Ankara da yerine yeni Büyükelçi ataması yapmadı. Şu anda Mısır’da Türkiye Büyükelçisi bulunmuyor.

* SURİYE - Suriye’de yaşanan iç savaşın sorumlusu olarak Suriye’deki Beşar Esad yönetimini sorumlu tutan Türkiye, daha çatışmaların ilk dönemlerinde Büyükelçisini geri çekmişti. Halen Suriye’de Esad rejimini “meşru yönetim” olarak tanımayan Türkiye’nin, Suriye’de Büyükelçisi bulunmuyor.

* İSRAİL - İsrail’le Mavi Marmara gerginliğinin ardından, bu ülkede görev yapan Türk Büyükelçisi geri çekildi. Ardından hükümetin aldığı, İsrail’le diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürme kararı nedeniyle, İsrail’le ilişkiler halen “2. katip” düzeyinde yürütülüyor. Bu ülkede Türk Büyükelçisi bulunmuyor.

* LİBYA- Libya’da yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye Trablus’taki büyükelçiliğini kapatmıştı. Kaddafi yönetiminin düşmesinin ardından, Trablus’a Ahmet Yakıcı Büyükelçi olarak atandı ve bu ülkeye giderek göreve başladı. Ancak Libya’nın Kaddafi sonrası yeni yönetimi ile yaşanan gerginlikler nedeniyle, Yakıcı Ankara’ya geri çekildi. Aralık 2014’te Yakıcı Trablus Büyükelçiliği görevinden alınarak, yerine yeni bir atama yapıldı. Ancak Libya hükümetinin onay vermemesi nedeniyle, atanan Büyükelçi Ahmet Doğan göreve başlayamadı. Türkiye’nin Libya’da halen bir Büyükelçisi bulunmuyor.

* YEMEN- Türkiye, Yemen’deki iç çatışmalar nedeniyle Şubat ayında aldığı bir kararla San’a Büyükelçiliğini kapattı. Büyükelçi ve Büyükelçilik personeli tahliye edildi. Türkiye’nin Yemen’de halen Büyükelçisi bulunmuyor.

* VATİKAN- Vatikan’da yaklaşık 10 gün önce 1915 olayları için düzenlenen pazar ayininde Papa Françesko ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Türkiye de Papa’ya tepki olarak, Vatikan’daki Büyükelçisi Ahmet Paçacı’yı geri çekti. Türkiye’nin şu anda Vatikan’da Büyükelçisi bulunmuyor.

* AVUSTURYA- Son olarak, Avusturya Parlamentosu’nun kabul ettiği 1915 kararında “soykırım” nitelemesi yapılması nedeniyle, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş, dün merkeze geri çekildi.