Türkiye'nin AİHM'deki sırasının sırrı AYM

Türkiye'nin AİHM'deki sırasının sırrı AYM
Türkiye'nin AİHM'deki sırasının sırrı AYM
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yaşanılan hak ihlallerine rağmen, Türkiye ’nin AİHM önünde bulunan dosyaların azaldığını açıkladı. Ergin, Türkiye’nin ikinci sıradan 5. sıraya düştüğünü belirtti. Ancak rakamlar, bu durumun nedenini Türkiye’deki hak ihlallerinin azalmasından değil, vatandaşların AİHM’ye gitmeden önce Anayasa Mahkemesi’ne başvurma zorunluluğundan kaynaklandığını ortaya koydu.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Bakan Sadullah Ergin, Türkiye’nin insan hakları alanında ilerlediğini anlatırken, AİHM’ye yapılan başvuruların da azaldığını belirtti. Ergin’in açıkladığı rakamlara göre, kasım ayı itibariyle AİHM’ye yapılan başvurular açısından Rusya 18 bin 850 dosya ile birinci sırada yer alırken, İtalya 14 bin 600 dosya ile ikinci sırada, Ukrayna 13 bin 400 dosya ile üçüncü sırada, Türkiye ise 12 bin 450 dosya ile dördüncü sırada yer alıyor. Bakan Ergin, rakam vermese de Sırbistan’ın son günlerde Türkiye’nin önüne geçtiğini ve bu nedenle Türkiye’nin beşinci sırada yer aldığını da sözlerini ekledi. Hak ihlalleri konusunda herhangi bir azalmanın olmamasına rağmen, bu olumlu tablonun nedeni Türkiye’de uygulamaya konulan bireysel başvuru yolu uygulaması. Eylül 2013 tarihinden itibaren Türkiye’de yargılama süreçleri tamamlandıktan sonra hâlâ hak ihlallerine uğradığını düşünen vatandaşlar AİHM’ye başvurmadan önce bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak zorunda kaldı. 

AYM’ye 9 bin başvuru

Bakan Ergin, bütçe konuşmasında kasım ayı itibariyle Anayasa Mahkemesi’ne 9 bin 211 başvurunun yapıldığını da belirtti. Böylece Kasım ayı itibariyle 9 bin 211 kişi mevzuatta yer almaya başlayan bireysel başvuru yolu nedeniyle AİHM’ye değil Anayasa Mahkemesine başvurmak zorunda kaldı.