Türkiye'nin böbrek sancısı

Türkiye'nin, yasadışı böbrek ticaretinin önemli ayaklarından biri olduğu iddia edildi.

NEW YORK - Türkiye 'nin, yasadışı böbrek ticaretinin önemli ayaklarından biri olduğu iddia edildi. ABD 'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın pazar günleri yayımlanan haftalık ilavesi NYT Magazine'de yer alan incelemede, karaborsada böbreklerin 100 bin dolara kadar alıcı bulduğu anlatıldı. İncelemede, aldatılan bazı kişilerin böbreklerinin 10 bin dolara satın alındığı ve bunlardan birinin Mehmet Pişkin adlı Türk olduğu ifade edildi.
NYT Magazine, yasadışı böbrek ticareti olayını 'Küçük böbrek piyasaya çıkıyor' başlığıyla kapak konusu yaptı. Michael Finkel'in yürüttüğü araştırma, yasadışı böbrek ticaretini en iyi bilen kişilerden biri olan İsrailli doktor Michael Friedlaender ile işbirliği halinde yapıldı. Haberde, 'yasadışı böbrek ticaretinden hastaneler, doktorlar, hemşireler, böbreğini satan ve alan kişilerin yararlandığı' belirtildi. Böbrek ticaretinin önce Hindistan'da başladığı, daha sonra Çin'e yöneldiği, şimdi devreye Rusya ve Türkiye'nin girdiği, ancak son zamanlarda Romanya ve Moldova'ya kaydığı da iddia edildi.
Satıcılar kuyrukta
Böbrek ticaretinde satıcı sayısının alıcıdan daha fazla olduğunu öne süren NYT Magazine, 'Hindistan ve Irak'ta böbreklerini bin dolara satmak isteyen kişilerin kuyruğa girdiklerini' belirtti. Araştırmada, Moshe Tati adlı bir İsrailli ile Mehmet Pişkin adlı Türk'ün yaşadığı olaylara yer veriliyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  New York

  ,

  Hindistan

  ,

  Irak

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin