'Türkiye'nin cami açığı büyük: 15 bin tane daha lazım'

'Türkiye'nin cami açığı büyük: 15 bin tane daha lazım'
'Türkiye'nin cami açığı büyük: 15 bin tane daha lazım'
Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Kıyak, Türkiye'de şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Hükümetin son 10 yılda yaklaşık 7500 cami açmasına, İstanbul ’da 1,74 kilometrekareye 1 cami düşmesine karşın Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu hâlâ camiye ihtiyaçları olduğunu ileri sürdü.
Diyanet'in son verilerine göre ülke genelindeki 85 bin 600 camiyi görmezden gelen Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Kıyak, Türkiye 'de şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
Kıyak, ülke genelinde 85 bin cami ve 15 bin mescit bulunduğunu belirterek, camilerin dörtte üçünün kırsal bölgelerde yer aldığını, şehirlerde yeterli sayıda cami olmadığını söyledi.

'İSTANBUL'DA ÇOK AZ CAMİ VAR'
İstanbul'un nüfusuna oranla Türkiye'de en az camiye sahip il olduğunu öne süren Kıyak, toplu konut bölgelerinde ibadethane bulunmaması nedeniyle çok sayıda şikâyet aldıklarını dile getirdi. "Türkiye'de şu anda şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyacımız var" diyen Kıyak, yeterli sayıya ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.
Kıyak, genellikle vatandaşlara ve alışveriş mekânları oluşturulduğuna işaret ederek, "Biz de cemaatimizin ibadet imkânlarını mümkün olduğu kadar evlerine yakın alanlarda yapmayı hedefliyoruz. Vatandaşlar namaz kılacağı zaman 20-30 kilometre yaya gidiyorsa federasyon olarak bu olaylar bizi üzüyor. O nedenle 'il bazında hangi cami hangi bölgelerde, nüfus oranlarına göre yerleşimler nasıl' bu konularda çalışma yapıyoruz. İnşallah net ve şeffaf bir çalışmaya gireceğiz" şeklinde konuştu.
Kur'an kurslarında yaz sezonunda 12 yaş sınırı uygulamasının kaldırıldığını anımsatan Kıyak, ilginin her geçen gün arttığını iddia etti. Çocukların İslam'ı en güzel şekilde öğrenmesi gerektiğini savunan Kıyak, şunları söyledi: "Bu nedenle Kur'an kurslarımızda dini eğitim konumunda güzel çalışmalar var. İnşallah bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı ile anlaşırsak nasıl ilkokullarda çocuklarımızın önüne kitaplar koyuluyorsa, biz de bu sene inşallah ortak bir çalışmaya gireceğiz. Yaz sezonunda veya normal Kur'an kurslarında olsun, çocuklarımız ilk derse başladıklarında Elif cüzlerini ve Kur'an-ı Kerim'i masasında görecek. Bu, o çocuğa verilen en güzel hediyedir. Bu hediyeyi ilkokullarda olduğu gibi Kur'an kurslarımızda da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."
Kıyak, uygulamayı Türkiye'de ilk kez hayata geçireceklerini vurgulayarak, hedeflerinin ülkeyi karış karış dolaşarak hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/113155211315529

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Imamokrasi - abrapan

  Turkiye'de 85 bin camii var, her 350 kisiye bir camii dusuyor. Bunun yaninda her 60 bin vatandasa bir hastane dusuyor. Ayni sekilde dunyada kisi basina en cok imamin bulundugu ulke Turkiye. Toplam 90 bin imam var ve tum memlekette gorevli doktor ve ogretmenden daha yuksek bir rakam bu. Askeri vesayet doneminde nasil her yere orduevi yapildiysa bu teokratik oligarsi doneminde de her yere camii yapilip luzumsuz imam hatip mezunlarina istihdam balonu yaratiliyor. Hastane ve doktor yoklugundan kilometrelerce yol gitmek zorunda kalan agir hastalarin, tasimali egitim sistemiyle ayazda karda bir koyden bir koye giden kucuk yavrularin cektiklerinin vebali bu acgozlu imamlarin boynunadir.

  Türkiye'nin cami açığı büyük: 15 bin tane daha lazım - UygarTurkiye

  Bence 15 bin okulu camiye cevirsinler daha tasaruflu olur. Okuldan cok daha fazla cami olan bir ulkeden daha ne beklenir....

  30 KM - DaftPark

  Evden çıksam, herhangi bir yöne 30 KM yürüsem karşıma en az 50 tane cami çıkmazsa şerefsizim diyecektim vazgeçtim. Neme lazım 49 falan çıkar mazallah..

  dikkat - debergerac

  haberi okurken dikkatim dağıldı. birden bire ne ilgisi varsa aziz nesin geldi aklıma. sahi neydi usta'nın yazdığı romanın adı? zübük müydü neydi?

  Eksik olan daha elzem ihtiyaçlar? - Pe@ce

  Çok rahat bir şekilde bir araştırma yapılıp bu tespit edilebilir; tabi bunun yanında ve daha da öncelikli olarak hastane, sağlık ocağı, sığınma evi, öğrenci yurdu vb. din, mezhep ya da etnik kimliği önemli olmaksızın kamu sağlığı ve yararı ile ilgili bir çok kurumun tespit edilip eksikliklerinin giderilmesi, şartlarının iyileştirilmesi öncelik taşıması gerekir. Ondan sonra ne kadar eksik cami, kilise, cem evi, sinagog varsa inşa edilebilir ve personal atanabilir. Tabi lâik devlet herhangi bir dine inanan veya inanmayan bütün vatandaşları ile kendisi arasına eşit mesafeyi koyabilecek bir yapıya mı sahip, öncelikle buna bir cevap vermemiz yerinde olacaktır.

  İlkokul da lazım - ermxl

  "20-30 kilometre yaya gidiyorsa federasyon olarak bu olaylar bizi üzüyor" demiş yetkili, ya 20'nin 30'un ne olduğunu bilmiyor ya da kilometrenin. Ek olarak cami bulamadığı için 20-30 km mesafeyi yaya olarak kateden tek bir kişi varsa bu ülkede, bahsi geçen 15000 camiyi ben yaparım

  her kişiye bi camii kampanyası - Efendisiz65

  bu camilerin yaklaşık 14binini kürdistana kurun oldu mu. adım başı camii yaptınız. ülkenin bütün yobaz gericilerini başımıza bela edeceksiniz. park yapın, bahçe yapın yeşil alan yapın camiiden bin kat iyidir.