Türkiye'nin çıkarları neredeyse oraya gideriz

Başbakan Tayyip Erdoğan , AK Parti ’nin ‘İlk Hedef 2014-Seçim Sürecini Başlatıyoruz’ sloganıyla düzenlediği İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda çözüm sürecinden ABD ve AB ile ilişkilere kadar önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
AB’ye tahammülümüz zayıfladı: Türkiye ’nin çıkarı neredeyse oraya gideriz, menfaati neyi gerektiriyorsa o yönde işbirlikleri ararız, ilişkiler geliştiririz. Bizim AB üyeliği noktasında artık tahammülümüz zayıfladığı gibi, teröre gösterilen müsamaha noktasında hiç tahammülümüz kalmamıştır. Sözlerimi, bir ‘eksen kayması’, bir ‘hedef sapması’, bir ‘istikamet değişimi’ olarak algılayan, böyle anlayan ya da anlamak isteyenler varsa, onlar çok büyük bir yanılgının içindeler.
Şamar oğlanı değiliz: (ABD Büyükelçisi’nin eleştirileri üzerine) Hiç kimsenin, hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun, hiçbir örgütün üzerimizde ahkâm kesmesine, irademize yön vermesine asla müsaade etmeyiz. Türkiye hiç kimsenin şamar oğlanı değildir. Hiç kimsenin, üzerinde operasyona, üzerinde ameliyata yöneleceği, yelteneceği bir ülke değildir.
Silahlar sussun, siyaset konuşsun: Silahların susması, fikirlerin ve siyasetin konuşması için kararlı şekilde adımlarımızı atıyoruz ve atacağız. Bölücü terör örgütü silahları bırakacak ve bırakmakla kalmayacak. Sınırlarımızı terk ederken bizler bundan önce düşülen yanlışlara fırsat vermeden, onların yurtdışına çıkışlarında bu noktada müsamahayla karşılarız.
Bu yoldaşın ülkesinden haberi yok: Kılıçdaroğlu , Sosyalist Enternasyonal’de Türkiye ekonomisini yerden yere vurmaya çalıştı. Ben eminim ki dinleyenler, özellikle de İspanya, Yunanistan, Portekizli üyeler, ‘Bu yoldaşın kendi ülkesinden haberi yok’ demiştir. ‘Avrupa ekonomisinden hiç haberi yok’ diye içlerinden kıs kıs gülmüşlerdir.
Davos’un iki anısı: Davos’un benim dünyamda iki hatırası var. Birisi olumlu, birisi olumsuzdur. Olumlu olan, Kofi Annan’a yaptığım ‘Gel şu Kıbrıs sorununu çözelim’ teklifidir. Olumsuz hatıra bırakan da Şimon Peres olayıdır. {İSTANBUL/RADİKAL}