Türkiye'nin en uzun süre hapis yatan mahkumu serbest

Türkiye'nin en uzun süre hapis yatan mahkumu serbest
Türkiye'nin en uzun süre hapis yatan mahkumu serbest

Canan'ı ailesi ve yakınları karşıladı.

Türkiye'nin en uzun süre cezaevinde kalan mahkumu olarak tarihe geçen ve 32,5 yıldır cezaevinde bulunan Tahir Canan, 4'üncü yargı paketi kapsamında serbest bırakıldı.

BANDIRMA - 32,5 yıl hapis yatan Tahir Canan (59) bugün serbest kaldı. Canan'ı eşi Gülnigar Canan (51), çocukları İmrankaya Canan (20) İlhan Canan (35), Gökhan Canan (34), Cahit Canan (37) ve 6 torunu kardeşleri ve yakınları karşıladı. Canan, Gaziantep 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye ile ilgili karar çıkması üzerine Bandırma M Tipi Cezaevi'nden tahliye edildi.İmrankaya Canan


Tahir Canan'ın serbest bırakılmasından önce bir açıklama yapan en küçük oğlu İmrankaya Canan, babasının kendisi doğmadan önce cezaevine girdiğini belirterek, "Şu anda 20 yaşındayım. Büyüdüm okullar bitirdim, üniversiteye başladım babam hala cezaevinde. Tahliyesini bekliyoruz. Açıkça ailece sevinçliyiz. Ama şimdiye kadar çok umutlanıp da umutlarımız boşa çıktı. Onun için kapıdan tam çıktığını görmeden inanamayacağız" dedi.

'ÖNCE BABAMLA SİNEMAYA GİDECEĞİM' 

İmrankaya Canan, kendisinin 20 yıldır yaşadığı mağduriyeti ailesinin 33 yıldan beri yaşadığını da belirterek, şöyle devam etti, "33 yıllık bir mağduriyet söz konusu. Babamın bu konuda bir rekortmen olması hukuk açısından önemli. Türkiye'de birçok kişi olmasına rağmen babam rekortmen durumda. Babam çıkar çıkmaz önce yan yana gelmeliyiz. Bu bizim için yan yana gelmek bir lüks haline gelmişti. Bir röportajımda 'babamla sinemaya gitmek istiyorum' demiştim. Önce onu yapacağım." 
1991'DE TAHLİYE OLDU, 1993'TE TEKRAR TUTUKLANDI 

Tahir Canan, 1978'de Gaziantep'te oturdukları mahallede sağ görüşlü iki kişinin öldürülmesi üzerine gözaltına alındı. İşkence gördüğünü açıklayan Canan, kendisine yüklenmek istenen suçlamayı kabul etmedi. Söz konusu suçlamayı başka örgütten kişilerin üstlendiğini ve o kişilerin cezaevine konulduğunu belirten Tahir Canan, 36 yıla mahkum edildi. Tahir Canan, 12 yılı aşkın süre cezaevinde yattıktan sonra 1991'de çıkarılan 'Şartlı Tahliye Yasası' ile birlikte serbest bırakıldı. 1993 yılında akraba ziyaretine gittiği Malatya'da yeniden gözaltına alınıp tutuklandı. TDKP örgüt üyeliğinden 12,5 yıl daha ceza aldı. Üstelik şartlı salıverme yasası ile tahliye olduğu infazı yandı ve tekrar 36 yıllık cezaya çarptırıldı. (Selahattin BUDAKOĞLU- Erdem ÖZCAN- Mehmet TOSUN/ DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/113164411316448

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adalet! - mülkiyelii

  işte böyledir egemenin adaleti, galip öztürk olur müebbet cezasının 1 yılını bile yatmadan tahliye edilirsin, aziz yıldırım olur yasaları değiştirtirsin, tahir canan olur 32 sene yatarsın.tablo net.

  GEÇMİŞ OLSUN TAHİR CANAN.. - Düzgün Baba

  Eminim o cinayetleri gerçekten işlemiş olsaydı çoktan dışarda olurdu.

  ya suçsuz yere yattıysa? - nannou

  ya üzerine yüklenen devletin uydurduğu bir suçlama ise? 32 yıl içeride hiç yoktan yaşıyorsa? o zaman kim mağdur?

  Haber okumayı bilmek gerekiyor. - ilknure

  Söz konusu suçlamayı başka örgütten kişilerin üstlendiğini ve o kişilerin cezaevine konulduğunu... diyor haberde. Haber okumayı öğrenmek gerek tabi. Suç adamın üzerine yıkılmak istenmiş ve asıl zanlılar suçu üstlenip, cezalarını çekmişler. Siz olay yerindesiniz diye hiçbir şey yapmadığınız halde hapis yatsanız böyle mi düşünürsünüz acaba?

  Dogrusu - barisozgur

  Dogrusunu soyledigini sanan arkadasim, Tahir Canan islemedigi bir suç uzerine iskenceyle yikilarak, gerçek katillerden çok daha uzun sure iceride siyasi gorusleri yuzunden kalmis biridir. 80 kafasinda kalmis bir zihniyetle bilip bilmeden dogruculuk oynamak kolay.

  hangi iki kisiyi oldurmus? - keryil

  haberde ne yaziyor? zahmet etmeyin, ben yazayim: "Söz konusu suçlamayı başka örgütten kişilerin üstlendiğini ve o kişilerin cezaevine konulduğunu belirten Tahir Canan, 36 yıla mahkum edildi. Tahir Canan, 12 yılı aşkın süre cezaevinde yattıktan sonra 1991'de çıkarılan 'Şartlı Tahliye Yasası' ile birlikte serbest bırakıldı. 1993 yılında akraba ziyaretine gittiği Malatya'da yeniden gözaltına alınıp tutuklandı. TDKP örgüt üyeliğinden 12,5 yıl daha ceza aldı. Üstelik şartlı salıverme yasası ile tahliye olduğu infazı yandı ve tekrar 36 yıllık cezaya çarptırıldı". yani ayni sucu iki ayri orgut ve en az uc ayri kisi ayni anda mi islemis? yemin ediyorum hayat bizim devlete guzel, sizin gibi vatandaslari olduktan sonra sirti yere gelmez. adamin kuyrugu var, iblistir deseler "vay iblis, bakin bir de savunuyordunuz herifcioglunu" diyecekler. mehmet agar farkinda olmadan, kazara, yanlis anlama sonucu vs. bile bundan cok adam oldurmustur, iki yil dahi yatmadi. umarim ona da beddua etmissinizdir.

  Kekok - BerdanRonin

  sen haberi nasıl okuyorsun adam 2 kişiyi öldürdüğünü kabul etmemiş o suçlamadan başkaları tutuklanmış.