Türkiye'nin en uzun ziplini Çankırı'da

Türkiye'nin en uzun ziplini Çankırı'da
Türkiye'nin en uzun ziplini Çankırı'da
Türkiye'nin en uzun tek parçalı ziplini (kaytel) Çankırı'nın Ilgaz Dağı'na kuruldu. Ilgaz Dağı Yıldıztepe turizm alanına yapılan ziplinin özelliği 530 metre uzunluğunda ve Türkiye'nin tek parçalı en uzun mesafeli olması olduğu belirtildi.

RADİKAL - Tesisin açılış töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9'uncu Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, "Yıldıztepe Turizm Bölgesi içerisinde yer alan, yıllardır yöre halkının piknik ve mesire yeri olarak kullandığı, festivallerin yapıldığı Kadınçayırı olarak bilinen bu alanda 938 bin lira yatırım yapılarak 175 m2 kullanım alanı olan bir adet kır kahvesi ve Türkiye’nin en uzun tek parçalı 530 m. uzunluğunda çift hat Kaytel (Zipline) ve alanın 1. etap elektrik işleri tamamlanmıştır. Ayrıca ahşap piknik masası, mangal ve yangın söndürme tankeri alınarak alana yerleştirilmiş ve çevre düzenleme işlerine devam edilmiştir. 2015 yılında çevre düzenleme işleri kapsamında, yağmur barınağı, kamelya, kanalizasyon altyapısı, su altyapısı, alan içi çeşmeler, otopark, giriş kontrol ünitesi yapımı devam etmektedir" dedi.

Vali Vahdettin Özcan da konuşmasında, "Tabiat Parkı ilan edildiğinde bu noktaya gelebilir miyiz? Hakikaten bizim için bir muammaydı. Bu kaytelin hem Ilgaz Dağı’na, hem de Yıldıztepe’ye değer katacağına inanıyorum. Türkiye’nin üçüncü kaytelini ilimize kazandırmakla onur duyuyoruz" dedi. Vali Özcan, kaytelin açılışını gerçekleştirdi ve ilk atlayışı gerçekleştirdi.

Törene İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, il Jandarma Alay Komutanı J.Albay Halil Altıntaş, Vali Özcan'ın eşi Leyla Özcan, kaymakamlar, belediye başkanları ve davetliler katıldı. (Ethem YENİGÜRBÜZ/ÇANKIRI/DHA)