Türkiye'nin füze savunma

Türkiye'nin füze savunma
Türkiye'nin füze savunma

Türkiye ’nin balistik füzelere karşı hava savunma sistemi ihalesini Çinli firma kazandı. Uzun Menzilli Füze Savunma Sistemi ihalesinde, Çin’den CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde 3 kritik karar alındı.
FÜZE SİSTEMİ: 4 milyar dolara mal olacak Uzun Menzilli Füze Savunma Sistemi ihalesinde ABD Patriot, Rusya S-300 VM, Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam Samp-T ve Çin Türkiye için yarışıyordu. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamaya göre, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi kapsamında CPMIEC kuruluşu ile değerlendirmeye esas teklif bedeli üzerinden, sistemlerin ve füzelerinin Türkiye’de ortak üretilmesi amacıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.
HÜRKUŞ: Geçen günlerde ilk test uçuşunu tekerleklerini kapatmadan yapan milli uçak Hürkuş seri olarak üretilecek. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile sözleşme görüşmelerinin başlaması kararı alındı.
GEMİ İHALESİ YENİDEN: MİLGEM Projesi kapsamında 3 Ocak 2013 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alınan karar da iptal edildi. Bu çerçevede 3’üncü ve 4’üncü gemiler İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilecek. İhale, kalan 4 gemi için tekrar edilecek. Milli Gemi Projesi kapsamında Heybeliada ve Büyükada adlı savaş gemileri tamamlanmıştı. Koç grubuna ait RMK Marine, bunlara ek olarak kazandığı ihale diğer gemileri yapacaktı. Komite toplantısında ayrıca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi amacıyla çeşitli sözleşmelerde değişiklik yapılması ve kaynak tahsisi konularında müsteşarlığa yetki verilmesi kararlaştırıldı.