Türkiye'nin havadaki gözü

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay'ın TSK birliklerini tanıtmak amacıyla başlattığı program kapsamında, Ahlatlıbel Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile 4. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını basına açtı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay'ın TSK birliklerini tanıtmak amacıyla başlattığı program kapsamında, Ahlatlıbel Hava Radar Mevzi Komutanlığı ile 4. Ana Jet Üs Komutanlığı kapılarını basına açtı. Ahlatlıbel'deki 365 gün 24 saat esasına göre çalışan İhbar ve Kontrol Sistemi 'uyumayan göz ve her şeyi duyan hassas kulak' olarak niteleniyor. Esenboğa Havaalanı Kulesi ile de koordineli çalışan sistemle, Türk hava sahasındaki tüm sivil ve askeri uçak trafiği izleniyor. Hava sahası izinsiz kullanılırsa, nöbet bekleyen avcı uçakları bu merkezlerden görevlendirilerek hedefe yönlendiriliyor.
1988 yılından bu yana yaklaşık 6 bin pilot ile teknik bakım subay ve astsubayına eğitim verilen 4. Ana Jet Üssü'nün komutanı tuğgeneral Fatih Uğurluoğlu, 2000'den bu güne toplam 310 Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri personeline de burada eğitim verildiğini ve bu eğitim karşılığında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 75 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi.