Türkiye'nin her şehrinde 'Gezi Parkı' var

Türkiye'nin her şehrinde 'Gezi Parkı' var
Türkiye'nin her şehrinde 'Gezi Parkı' var
İstanbul'da Gezi Parkı için düzenlenen eylemler Türkiye'nin farklı şehirlerine yayıldı.

İzmit'te 4 bin kişi dolayında kalabalığın, sabaha karşı AKP binasına yürümek istemesi üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti, 50 kişi gözaltına alındı.
İzmit'te ilk protesto diğer illerle birlikte dün saat 19.00'da gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve sayıları önce 500 civarında olan eylemciler burada pankartlar açıp çeşitli sloganlar atarak hem Taksim'deki gösterilere destek verdi, hem de polisin sert müdahalesini ve hükümeti protesto etti. Bir ara sayıları bini aşan kalabalık daha sonra dağıldı. Ancak gece yarısına doğru sosyal paylaşım sitelerinden yapılan duyurularla aynı yerde yeniden toplanmaya başlanıldı. Saat 24.00'dan itibaren kalabalığın sayısı bir anda yaklaşık 4 bine ulaştı. Sık sık İstiklal Marşı ve 10. Yıl Marşı'nı söyleyen kalabalıktaki bazı gruplar arasında AKP il binasına yürüme konusunda tartışmalar yaşandı. O ana kadar çevrede sivillerin dışında resmi kıyafetli polise rastlanmadı. 

Kocaeli Üniversitesi'nin kent merkezinin yaklaşık 10 kilometre uzağında olan Umuttepe Kampüsü'ndeki yurtlarda kalan öğrencilerin de Cumhuriyet Parkı'na gelmek istedikleri, ancak orada önlem alan polis ve özel güvenliklerin dışarı çıkmalarına izin vermediği anlaşıldı. Saat 04.00 sıralarında ise kalabalık bir anda hareketlenerek Perşembe Pazarı mevkiinde D-100 karayolu kenarında bulunan AK Parti İl binasına yürümek için harekete geçti. 
O ana kadar çevrede görünmeyen Çevik Kuvvet ve diğer polis ekipleri, hem Hürriyet Caddesi'nde, hem Dolphin AVM önündeki yolda ve AK Parti il binasının önünden geçen D-100'e paralel yan yolda önlem aldı. Kalabalık birkaç noktada güvenlik güçleri barikatı aşmaya çalışırken, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi ile ortalık bir anda karıştı.
Kalabalık yola çöp konteynerlerini devirerek polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemeye çalıştı. Ancak sık sık biber gazı sıkılması sonucu kalabalığın bir kısmı kent merkezine doğru çekilirken, bir kısmı da D-100'ün yan yolundan AKP İl binasına gitmek istedi. Fakat burada da önlem alan polis, göstericilerin geçişine izin vermedi.
Yaşanan arbedelerden sonra küçük gruplara bölünen ve büyük bir bölümü öğrenci olan eylemcilerle polisler arasında kovalamaca yaşandı. Polis kalabalıkla sık sık karşı karşıya gelirken, Cumhuriyet Meydanı, İnönü Caddesi Yeni Turan mevkiinde birkaç kez daha biber gazı kullandı. Atılan gaz bombalarından, olayları heyecan içinde pencerelerinden izleyen vatandaşlar da etkilendi. Bu arada yakın mesafeden sıkılan gazdan etkilenen iki gazeteci de hastanelik oldu.
Olaylar saat 05.15 sıralarında tamamen durulurken, ilk bilgilere göre polisin yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. 


ESKİŞEHİR'DE BİBER GAZLI MÜDAHALE

Eskişehir'de, Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplanan yüzlerce kişi sabah saat 06.00'ya kadar protestolarını sürdürdü. Polisin biber gazlı müdahalesiyle dağılan göstericilerden 50'ye yakını gözaltına alındı.
Dün akşam saat 19.00'da Hoşnudiye Mahallesi'ndeki Eti Park'ta toplanan kalabalık protesto gösterilerini sabaha kadar sürdürdü. Polisin defalarca biber gazlı ve tazyikli su ile müdahale etmesine rağmen kalabalık Yeni Bağlar Mahallesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Polise taş ve şişe atan kalabalık, yola barikatlar kurdu.
Sık sık "Hükümet istifa" diye bağıran ve İstiklal Marşı okuyan kalabalık daha AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü yanındaki Dumlupınar Öğrenci Yurdu'ndan çıkan yaklaşık 700 öğrenci de kent merkezine yürüdü. Bu grup polisin müdahalesiyle dağıldı. Espark Alışveriş Merkezi önünden AKP binasına yürüyen yaklaşık bin 500 kişiye ise çevik kuvvet polisi Deliklitaş Mahallesi İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi'nde müdahalede bulundu. Biber gazlı müdahaleye kalabalık taş atarak karşılık verdi. Polisler daha sonra kalabalığı dağıttı. Bu grupta bulunan 50'ye yakın kişi gözaltına alındı. Yaşanan kovalamaca ve atılan taşlarlan 6 kişinin yaralandığı belirtildi. 

ANTALYA'DA 24 GÖZALTI
Taksim'deki Gezi Parkı'na AVM yapılmasına karşı İstanbul'daki eylemcilere destek için Antalya'da kalabalık bir grup Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı. Akşam 20.00'da başlayan ve geceyarısı 02.00'de sona eren eylemin ardından sayıları 200'ü bulan grup, AKP İl Başkanlığı'na yürüyüşe geçince buna izin vermeyen ve barikat kuran polisle çatıştı. Antalya'daki olaylarda 24 kişi gözaltına alındı. Polisin AKParti İl Başkanlığı binası önündeki geniş güvenlik önlemleri devam ediyor.


KÜTAHYA'DA 36 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Kütahya'da çoğunluğu Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi yaklaşık bin kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için yürüyüş yaptı. Sabaha kadar süren protesto gösterilerinde polis 36 kişiyi gözaltına aldı.
İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek amacıyla saat 22.00 sıralarında Zafer Meydanı'nda toplananlar çeşitli sloganlar attı. Grup daha sonra cadde ve sokaklarda protesto gösterilerini sürdürdü. Saat 06.00'ya kadar süren gösterilerde polis zaman zaman kalabalığa biber gazlı müdahalede bulundu.
Kalabalığın AKP il binasının önüne gitmesine polisler izin vermedi. Polislere taş ve şişe fırlatan kalabalığa polis bir kez daha biber gazlı müdahalede bulunarak 36 kişiyi gözaltına aldı.

KAYSERİ'DE 9 KİŞİYE 'GÜRÜLTÜ' GÖZALTISI 


Kayseri'nin Talas İlçesi'nde, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemine destek veren 6'sı erkek, 3'ü kadın 9 kişi, 'Çevre gürültüsüne yol açtıkları' gerekçesiyle gözaltına alındı.
Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme destek amacıyla Kayseri'nin Talas İlçesi Anayurt Mahallesi'nde 3 ayrı yerde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup müzik eşliğinde saat 05.00'e kadar protesto gösterisinde bulundu. Polis, gruba bugün yapılacak Açık Öğretim sınavlarını gerekçe göstererek, gürültü yapmamalarını ve dağılmalarını istedi. Gruptakilerin dağılmaması üzerine saat 05.15 sıralarında büyük bölümü üniversite ögrencisi olan 9 kişi 'Gürültü kirliliğine yol açtıkları ve izinsiz eylem yaptıkları' gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis yetkilileri, mahalle sakinlerinin şikayeti ve bugün yapılacak Açık Ögretim Sınavı'na hazırlananlar nedeniyle uyarılara rağmen dağılmayan grupta bulunanların gözaltına alındığını ifadelerinin alınmasının ardından salıverildiklerini ifade etti. 

AFYONKARAHİSAR'DA CHP İL BAŞKANINA GÖZALTI


Gezi Parkı eylemine Afyonkarahisar'da da bir grup destek verdi. Gece yarısı Anıtpark'ta toplanan gruba sabaha karşı müdahale eden polis, aralarında CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz'ün de bulunduğu 21 kişiyi gözaltına aldı.
Kurtuluş Savaşı'nın simgesi Utku Anıtı önünde nöbet tutan yaklaşık 1000 kişilik eylemci grubunu polis uzaktan izledi. Aralarında CHP, MHP, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) taraftarların bulunduğu grup, sabaha karşı saat 04.00'te yürüyüşe geçti. Birkaç polisin beklediği Anıtpark önünden kol kola yürüyüşe geçen eylemciler, Valilik Kavşağı, Bankalar Caddesi ile 2'nci Dumlupınar Caddesi'ni slogan atarak yürüdü. Polisin konuşma istemini İstiklal Marşı okuyarak karşılayan protestocular, sık sık 10'uncu Yıl Marşı ile Gençlik Marşı'nı söyledi.
İkinci kez Dumlupınar Caddesi sonunda eylemcileri durdurmak isteyen polis, barikat oluşturdu. 20'ye yakın polisin barikatını yön değiştirerek aşan eylemciler, 'Hükümet istifa, Tayyip istifa', 'Türkiye yanıyor, Afyon uyuma', 'Hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan attı. Polis sayısının yetersiz kalması üzerine izinli ekipler göreve çağırıldı. Takviye ekiplerin gelmesi üzerine çevik kuvvet, Yeşilyol Kadınana Kavşağı önünde grubun önünü kesti. 
Barikatı aşmak için zorlayan gruba, biber gazı ve copla karşılık veren polis, eylemcileri kısa sürede dağıttı. Polisin sert müdahale ettiği göstericiler, yaka paça gözaltına alındı. Yeşil Yol Caddesi'ne yayılan biber gazından, rüzgarın tersten esmesi üzerine polis ekipleri de etkilendi. Gaz maskesi bulunmayan polisler, yanan gözlerini süs havuzundaki suyla yıkadı. Kısa süre içinde toplanan göstericilere yeniden müdahale ederek dağıtan polis, eylemcileri ara sokaklarda da kovaladı. Aralarında CHP İl Başkanı Görgöz'ün de bulunduğu 13 kişinin gözaltına alındığı olayların ardından polis küçük bir grubun TGB İl Temsilciliği'nde toplandığını belirledi. Buraya da baskın yapan polis, TGB Şube Başkanı Mustafa Altınkaya ile 7 TGB üyesini de gözaltına aldı. Gösteriler sonunda gözaltına alınan 21 kişi emniyet müdürlüğüne götürüldü.

MANİSA

Manisa'da İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı. Sosyal paylaşım sitesi üzerinden örgütlenen bir grup, İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini gece yarısı protesto etmek amacıyla Manisa Manolya Meydanı'nda toplandı. Polis meydanın etrafında geniş önlem aldı. Hükümet aleyhine sloganlar atan yaklaşık 200 kişilik grup, Manolya Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşe geçmek istedi. Grubun polisin müdahalesiyle karşılaşması sonucu kısa süreli arbede çıktı. Grupta bulunanlar, Cumhuriyet Meydanı'na doğru 'Her yer Taksim her yer direniş', 'Hükümet istifa' sloganları atarak yürüdü. Meydanda bir kez daha toplanan grup İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra tekrar yürüyüşe geçen grup, Manolya Meydanı'nda toplanarak protestolarını sürdürdü.

NAZİLLİ'DE 750 KİŞİ

Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde, Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme destek için toplanan üniversite öğrencileri, protesto gösterisinde bulundu. Yaklaşık 2 saat süren ve 750'ye yakın öğrencinin katıldığı eylemi Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri belediye meydanında başlattı. Eyleme, Sümer Meslek Yüksekokulu öğrencileri, CHP gençlik kolları, ADD, Türk Gençlik Birliği üyeleri de destek verdi. Saat 02.30'da CHP Nazilli ilçe yöneticileri de katılırken, topluluğun sayısı 750'yi buldu. Eylemde bulunan öğrenciler 'diren gezi parkı' ve üzerinde 'TC' ibaresi yazılı pankart açarak Başbakan Erdoğan ve AKP aleyhine slogan attı. Öğrenciler daha sonra belediye meydanından başlamak üzere Hürriyet Caddesi'nden geçerek istasyon meydanında İstiklal Marşı okuduktan sonra oturma eyleminde bulundu. Kalabalık daha sonra Türk Ocağı caddesinden ve Uzun Çarşı'dan geçerek yeniden belediye önünde toplandı. 
Yürüyüş sırasında kalabalıktan bazı gruplar kapalı olan dükkan kepenklerini yumruklayarak tekmeledi. 'Uyuma Nazilli' sloganı atıldı. Belediye meydanında toplanarak AKP binasına yürümek isteyen kalabalık grubu Nazilli CHP İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı konuşmalarıyla ikna etti. Yenipazarlı, "Arkadaşlar bugünkü protestomuzu olaysız bir şekilde bitirelim ve yarın saat 19.00'da Ordu Caddesi'ndeki Atatürk Parkı önünde 5 bin kişilik daha kalabalık bir grupla eylemimizi sürdürelim" çağrısında bulundu. Yenipazarlı'nın konuşması sonrasında oturma eylemi yapan öğrencilere Yurtkent Kız Yurdu'nda bulunan kız öğrenciler de bayrak açarak alkışlarla balkon ve odalarının pencerelerinden destek verdi. Halay çekerek türkü söyleyen öğrenciler, eylemin ardından olaysız dağıldı.
Yaklaşık 100 kişiden oluşan sivil polisler geniş güvenlik önlemleri aldı. İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Berksoy'un talimatıyla hareket eden sivil polisler, öğrencilere müdahalede bulunmayarak yürüyüşleri boyunca eşlik etti. Yürüyüş sırasında bu nedenle herhangi bir taşkınlık ve olay yaşanmadı. Gösteriler sırasında resmi kıyafetli polis görevlendirilmedi. 

MARMARİS


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, çoğunluğu gençlerden oluşan 100 kişi ülke genelinde yayılan Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı önünde toplandı.
Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşen eylemciler saat 03.00'de 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda toplandı. Çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 100 kişi ellerinde Türk Bayrağı ile slogan attı, araçlarıyla korna çalarak protestosunu sürdürdü. Araya giren Marmaris Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, eylemcilerle görüşerek yürüyüş yapmamaları ve slogan atmamaları konusunda uzlaştı. Zaman zaman alkışlarla tempo tutan protestocular sessizce sabahın ilk ışıklarına kadar bekledi. Muğla Üniversitesi'nde okuyan Emre Işık, "Ülkemizin her yerinde arkadaşlarımız eylemlerini yapıyor. Kardeşlerimiz uyumuyor ve haklarını ararken bizlerin uyuması olmaz. Taksim ve ülkemizin her köşesinde ki halklara Marmaris'ten sessiz destek veriyoruz" dedi. Toplananlar bugün saat 13.00'de meydanda daha büyük kalabalık toplayarak yürüyüş yapacaklarını söyledi.