Türkiye'nin Heronları nisanda geliyor

Kuzey Irak ve Kandil Dağı bölgesindeki PKK varlığına yönelik gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlarda kullanılan İsrail yapımı insansız hava araçlarından Türkiye'nin siparişi olan 10 Heron sisteminin ilk bölümü Nisan 2008'de teslim alınacak.

ANKARA - Kuzey Irak ve Kandil Dağı bölgesindeki PKK varlığına yönelik gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlarda kullanılan İsrail yapımı insansız hava araçlarından Türkiye'nin siparişi olan 10 Heron sisteminin ilk bölümü Nisan 2008'de teslim alınacak. 10 Heron insansız hava aracının yer sistemleri ile birlikte teslimatı 2008 içinde tamamlanacak. Heronlar ile her türlü hareketlilik anında görüntülenerek sınırdan sızmaların önüne geçilebilecek.
İsrail'de yayımlanan Haaretz Gazetesi ve Turkish Daily News Gasetesi'nde yayımlanan haberlerde, Türkiye ve İsrail arasında Heronlar konusunda siyasi sorunlar yaşandığı, Heron uçakların en erken 2011 yılında teslim edileceği öne sürülmüştü. Bu iddiaları yalanlayan İsrailli yetkililer, uçakların teslimatının, kamera sistemlerindeki hata nedeniyle geciktiğini belirtirken, Savunma Sanayi kaynakları da ilk sistemlerin Nisan 2008'de, kalanlarının ise 2008 yılı içinde teslim alınacağını belirtti. 10 Heron uçağının Türkiye'ye maliyetinin 183 milyon dolar olacağı açıklanmıştı.
Havadaki 'casuslar'
Teslimatın gecikeceğinin anlaşılması üzerine üç Heron, 10 milyon dolar bedel karşılığında yaz aylarında İsrail'den kiralamış ve bu uçaklar yer istasyonlarıyla birlikte Batman'da konuşlandırılmıştı. Uçaklar, Kuzey Irak'a yönelik hava harekâtında kullanılmış, uçaklardan sağlanan hava görüntüleri önce Batman'daki üsse, oradan da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile diğer kuvvet komutanlarının operasyonu izlediği Genelkurmay Karargâhı'na iletilmişti. Orgeneral Büyükanıt, "PKK kampları artık bizim için BBG evi gibi..." demişti. Askeri kaynaklar, Kuzey Irak'ta kullanılan insansız casus uçağı Heronların sayısının artmasının, PKK hedeflerine yönelik operasyonlar açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.
Kanat açıklığı 16 metre olan ve 250 kilogramlık taşıma kapasitesine sahip uçaklar, 52 saat aralıksız havada kalabiliyor. 10 kilometre yükselebilen uçakların, havadan istihbarat için çok ideal olduğu vurgulanıyor.