Türkiye'nin iki uydusuna talip çıktı

Dünyanın önde gelen ticari uydu operatörleri Intelsat ile Eutelsat, Türk uydularına talip oldu. TÜRKSAT Genel Müdürü Osman Dur, iki şirketin Türkiye'nin uzayda elinde bulundurduğu 31, 42 ve...

ANKARA - Dünyanın önde gelen ticari uydu operatörleri Intelsat ile Eutelsat, Türk uydularına talip oldu. TÜRKSAT Genel Müdürü Osman Dur, iki şirketin Türkiye'nin uzayda elinde bulundurduğu 31, 42 ve 50 derece yörüngeleri ile 42 derece yörüngesinde işlettiği TÜRKSAT 1C ve TÜRKSAT 2A uydularını satın almak için TÜRKSAT A.Ş. ile pazarlık yaptığını açıkladı. TÜRKSAT uydularının yüzde 20'si doluyken 'ölü fiyat' öneren Eutelsat ve Intelsat'ın şimdi daha ciddi talepler getirdiğini anlatan Dur, taleplerin mevcut uyduların işletilmesinin yanı sıra ömrü bitenlerin yerine birlikte uydu fırlatılarak işletilmesini de içerdiğini söyledi. Dur, "42 derece bizim açımızdan çok önemli bir yörünge. Ortadoğu, Orta Asya, Afrika, Türkiye, Balkanlar ve Avrupa'nın tamamını gözlemleyebiliyor" dedi. Türkiye'nin 31, 42 ve 50 derece olmak üzere uzayda üç yörüngesinin bulunduğunu, her yörüngeye uydu atmanın Türkiye'ye 450 milyon dolara mal olacağını söyleyen Dur, şöyle dedi: "42 derecede TÜRKSAT 2A ve TÜRKSAT 1C uydularımız var. Birisinin ömrü bitiyor, yerine 2008'in ilk aylarında TÜRKSAT 3A atılacak. Bu yörünge haklarını kiralayıp başka operatörlerle birlikte bir uydu atıp çalıştırabiliriz. Türkiye buna ayrıca para vermez. Bunun bir avantajı var: Boşalan yörüngelere o uyduları kaydırabiliriz."
'TÜBİTAK'ın faydası yok'
Dur TÜBİTAK'ın yapısını da eleştirdi. Dünyada bu tip kuruluşların araştırmaların önünü açtığına dikkat çeken Dur, "Ama Türkiye'ye bakın. Ne zaman kuruldu, ne kadar para yedi ve ortaya ne çıktı? İşi doğru yapmak marifet değil, doğru işi yapmak marifet. TÜBİTAK'ın yapısı baştan sona değiştirilmeli. Dünyada, TÜBİTAK gibi komünistvari hem para verip hem araştırma yapılıp hem de hiçbir şey sorulmayan birim kalmadı" dedi.