Türkiye'nin ilk domuz gribi hastaları uçtu

Türkiye'nin ilk domuz gribi hastaları uçtu
Türkiye'nin ilk domuz gribi hastaları uçtu

Taburcu olan hastalar, uçakta yüzleri kapalı oturdu.

İSTANBUL/ DİYARBAKIR- Türkiye’nin bilinen ‘ilk’ domuz gribi hastaları, taburcu edilerek Irak’a gitmek üzere Diyarbakır’a uçtu. Bu kişilerle temasta bulunan bir öğretim üyesiyse, Adana’da domuz gribi şüphesiyle karantinaya alındı. Tetkikler sonucunda öğretim üyesinde virüse rastlanmadı. 
Irak asıllı ABD vatandaşı genç 14 Mayıs günü, Atatürk Havalimanı’ndaki termal kameralarda yüksek ateşli olduğu fark edilince, ailesiyle birlikte testten geçirildi. 16 Mayıs’ta 26 yaşındaki gençte ve annesinde domuz gribi virüsü bulunduğu açıklandı. Gerekli tedavilerin ardından aile, önceki akşam,  ABD Başkonsolosluğu yetkililerince Haseki Hastanesi’nden alındı. Yüzleri havluyla kapatılarak Atatürk Havalimanı VIP salonuna getirilen aile,  Diyarbakır’a uçtu. 

Milletvekili tepki gösterdi
CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ailenin VIP salonuna alındığını öğrenince tepki gösterdi. İçeri girmek istemedi. Sonra girdi. Hosteslerin maske ve eldiven takarak servis yaptığı uçaktan inen aile,  Diyarbakır Havaalanı’na indiklerinde uçağın yanına yanaşan bir araca binerek uzaklaştı.  
ABD, Türkiye’ye teşekkür etti.  ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, “ABD Büyükelçiliği, H1N1 virüsüne maruz kaldığı belirlenen Amerikan vatandaşları ve yakınlarına yardım eden Türk yetkililer ile tıbbi personelin yetkinliği, işbirliği ve müşfik yaklaşımından dolayı en içten takdir duygularını ifade eder” denildi.
Irak asıllı ABD vatandaşları giderken Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden bir kadın öğretim üyesi domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, 40 yaşındaki öğretim üyesinin, İstanbul’da domuz gribi teşhisi konulan kişilerle akrabaları vasıtasıyla bir araya geldiğini belirterek “Hastamız çok bilinçli davranarak hastanemize başvurmuş. Acil serviste de hastanın geçirildiği bölgelerde dezenfeksiyon işlemleri yapıldı” dedi. Tetkikler sonucunda öğretim üyesinde virüse rastlanmadı. (dha)