Türkiye'nin ilk gergedanı 7 günlük yolculuğun ardından 'yaralı' geldi

Türkiye'nin ilk gergedanı 7 günlük yolculuğun ardından 'yaralı' geldi
Türkiye'nin ilk gergedanı 7 günlük yolculuğun ardından 'yaralı' geldi
Türkiye'nin ilk gergedanı Samir, 7 gün süren bir yolculukla İngiltere'den Darıca'ya getirildi. Ancak Samir'in vücudunda oluşan yaralar dikkat çekti. Genç hayvanın yolculuk sırasında, taşındığı kafese sürtünmesi nedeniyle yaralandığı belirtiliyor. Hayvanat Bahçesi'nin müdürü ise rahat: "Gergedan için bir zararı yok. Zamanla geçecek."

DARICA – Türkiye'nin ilk Hint gergedanı Samir, İngiltere Edinburgh'tan 7 gün süren yolculuğunun ardından Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bulunan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na getirildi. 7 yaşında, 3,5 ton ağırlığındaki Samir için önümüzdeki yıl dişi bir gergedan daha getirilecek.

Hint gergedanı Samir 7 gün süren yolculuğun ardından özel nakil aracıyla dün gece Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na getirildi. Samir özel kafesi ile birlikte vinçle alınarak kendisi için hazırlanan yeni yerine taşındı. Samir ile birlikte 7 adet Nilgai denilen bir antilop türü ile 3 adet deve kuşu da parka getirildi.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz, yaklaşık 2 yıllık çalışmanın sonucunda gergedanı getirdiklerini belirterek, "Türkiye'nin ilk gergedanı Samir'i getirip, parkımıza yerleştirdik. Tabi böyle söyleyince çok kolay oluyor. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda ve 7 günlük nakliye süreci sonucunda parkımıza ulaştı. Bulgaristan tarafındaki ufak problemlerden dolayı bir gün orada beklemek zorunda kaldı ama sonra bütün işlemlerini halledip buraya getirdik" dedi.

Nisan veya Mayıs ayında dişi bir gergedanı da hayvanat bahçesine getireceklerini söyleyen Yücel Yılmaz, "Samir 7 yaşında Hint Gergedanı. Diğer bir ismi zırhlı gergedan, 40 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Erkek bir hayvan, Nisan veya Mayıs ayında da dişisini de getirmiş olacağız. En büyük özelliği çoğu hayvan gibi nesilleri tükenme tehlikesi altında. Boynuzları yüzünden avlandıkları için yaşam alanlarının yok edilmesinden dolayı çok kıymetli bir hayvan. Diğer gergedanlardan farkı da derisinin yapısı ve tek boynuzlu oluşu. Diğerleri çift boynuzlu, bu tek boynuzlu. Derisi bir zırh görümünde ve kat kat bir yapıya sahip. Otçul bir hayvan. Özel hazırladığımız yemler, meyve, yonca ve yulaf gibi otlarla beslenecek" diye konuştu.

Yılmaz, Samir için 450 metrekarelik kapalı bir alan hazırladıklarını, ayrıca 3 dönüm açık alan bulunduğunu açıklayarak, şöyle konuştu: "Bütün standartların üstünde bir ortam hazırladık. Yani yaklaşık 1 milyon 200 milyon liralık bir masraftan sonra bu duyguyu hissettik. Ama hayvanı gördükten sonra her şeye değer. Çünkü çok özel bir hayvan. Kuvvetli bir hayvan olduğu için 3 tonun üstünde bir ağırlığı var, kaldığı yerde ona göre yapıldı. Günde 15 kilo hazır yem, 10 kiloya yakın meyve, 10 kiloya yakın yonca ve 7-8 dal ağaç ve yaprak vereceğiz. Günde yaklaşık 50 kilo yemek yiyecek"

YARALAR YOLCULUK SIRASINDA OLUŞTU

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Genel Müdürü Yücel Yılmaz, Hint gergedanının 7 günlük yolculuk sırasında özel kafesinde kendisini kafesin demirlerine sürtmesi sonucu vücudunda yaralar oluştuğunu belirterek, "Hint gergedanının derisi kat kat ve zırh görünümünde. Yolculuk sırasında kendisini sürtmesi nedeniyle yaralar oluşmuş. Ancak gergedan için bir zararı yok. Zamanla geçecek yaralar" dedi.

Mesut IŞIK - Büşra KAYA /  DHA