Türkiye'nin ilk mahkûma organ nakli

Türkiye'nin ilk mahkûma organ nakli
Türkiye'nin ilk mahkûma organ nakli

Türkiye ’de ilk kez bir hükümlüye organ nakledildi. Maltepe Ceza İnfaz Kurumu’nda komaya giren E.G, nakil karaciğerle hayata döndü.
Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumhur Yeğen’in verdiği bilgiye göre E.G. koma halinde hastaneye getirildi. Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi’ne yapılan acil çağrı sonucu, Ankara ’da hayattayken organlarını bağışlayan bir vatandaşın karaciğeri E.G. için İstanbul ’a gönderildi. Karaciğer, mahkûm gence başarıyla nakledildi.

Bir yılda 350 bağış

Daha önce de birçok mahkûmun cezaevinden getirilerek hastanelerde çeşitli şekillerde tedavi edildiğini anlatan Yeğen, ancak böyle bir nakil işleminin Türkiye’de ilk olması nedeniyle önemli olduğunu söyledi.
E.G’nin sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yeğen, bir süre daha hastanede tutulacağını belirtti. Kadavradan temin edilen karaciğer olmasaydı, annesinin oğluna organını vereceğini açıklayan Yeğen, “Organ bağışıyla, hem annesi böyle bir ağır cerrahi operasyondan kurtuldu hem de oğlu sağlığına kavuştu” dedi. Yeğen, şu sözlerle organ bağışının önemine dikkat çekti:
“Bir yıl içerisinde ülkemizde maksimum 350 organ bağışı yapılmaktadır. Bu rakamın arttırılmasında yarar vardır. Kimin organ bağışına ihtiyaç duyacağını hiç kimse bilemez. Bu nedenle herkesin organ bağışı konusunu iyi düşünmesi gerekir. Türkiye’de geçen yıl 900 karaciğer nakli yapıldı. Bunun yüzde 80’i canlıdan canlıya, yüzde 20’si ise kadavradan canlıya yapıldı. Kadavradan yapılan nakillerin az oluşu, ülkemizdeki organ bağışının ne kadar az olduğunu göstermektedir.”