Türkiye'nin ilk öğrenci sendikası yolda

Türkiye ilk kez öğrenci sendikasıyla tanışacak. Sendikanın tüm organlarında yüzde 40 kadın kotası uygulanacak.

ANKARA - Türkiye ilk kez öğrenci sendikasıyla tanışacak. Sendikanın tüm organlarında yüzde 40 kadın kotası uygulanacak.
2006'nın yaz aylarında 'Yolunda gitmeyen bir şeyler var' sloganıyla yola çıkan bir grup öğrencinin uğraşları, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun da desteğiyle, Türkiye'de bir ilke dönüşerek Öğrenci Gençlik Sendikası kurma aşamasına geldi. Genç-Sen, 30 ilden gelecek katılımcılarla, 15 Aralık Cumartesi günü ODTÜ Kemal Kurdaş Konferans Salonu'nda yapılacak kurucu genel kurulda kurulacak.
'Başka bir üniversite, başka bir eğitim mümkün' iddiasındaki öğrenciler sendikal örgütlenmeyle 'Derslerin zorluğundan sıkıcılığına, ders araç gereçlerinin pahalılığından çan eğrisi not sistemine, yurtlardaki su sıkıntısından internetin yavaşlığına, yemek fiyatlarından tuvalet temizliğine, YÖK'ten demokrasi sorununa, cinsiyetçi uygulamalardan disiplin yönetmeliklerine' kadar uzanan geniş bir yelpazedeki sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyor.
Kuruluş çalışmaları kapsamında bir yıldır 'Nasıl bir sendika' ve 'Neden sendika' sorularına yanıt aramak için İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir başta, çeşitli illerde toplantılar gerçekleştirildi. Genç-Sen girişimcileri, bir yandan kuruluş çalışmalarını sürdürürken bir yandan da 'Barışa Rock Festivali'ne katıldılar, grevdeki Türk Telekom işçilerine destek verdiler.
Sendikanın kuruluş çalışmaları ODTÜ'deki kurucu genel kurul ile sonlandırılacak. Sendikanın başkanı olmayacak, bunun yerine merkezi bir koordinasyon belirlenecek ve başkanın görevleri koordinasyon tarafından üstlenilecek. Yine sendikanın tek bir sözcüsü olmayacak. Ayrıca sendikanın tüm organlarında yüzde 40 kadın kotası uygulanacak.