Türkiye'nin ilk 'Otizm Eylem Planı'

Türkiye'nin ilk 'Otizm Eylem Planı'
Türkiye'nin ilk 'Otizm Eylem Planı'

Bakan Fatma Şahin, Otizm Eylem Planı nın açıklandığı toplantıda katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Otizm Spektrum Bozukluğu Eylem Planı Taslağı’ dün Ankara ’da açıklandı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı , Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek taslak altı öncelikli konudan oluşuyor. Türkiye için bir ilk olan taslakta bu konular ‘Farkındalık çalışmaları ve kurumsal işbirliği’, ‘Erken tanı, erken müdahale ve izleme’, ‘Ailelere yönelik çalışmalar’, ‘Eğitsel değerlendirme, özel eğitim ve sınavlara ilişkin düzenlemeler’, ‘İstihdam süreçleri ve çalışma hayatı’, ‘İnsan kaynakları ve fiziksel çevre düzenlemeleri’, ‘Sosyal hizmet, sosyal yardım ve toplumsal yaşama katılım’ şeklinde yer alıyor.
Toplantıda konuşan otizmli Uluğ Özaydınlı, katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Uluğ Özaydınlı annesine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Otizm hazine kutusu. İçindeki hazineden dolayı açılması zor. Açılmazsa ağırdır ve bir yere koyamazsınız, alay konusu bile olursunuz. Ailenin desteği sayesinde değerli metaller gözükmeye ve çocuk normal gibi anlaşılmaya başlar. Otizmi kalıba koyamazsınız çünkü beynin parçasıdır” dedi.
Şahin: Uluğ, bir hazine
Gözyaşlarını tutamayan anne Semra Özaydınlı ise ”Sadece çocuklara değil ailelere de destek lazım. Uluğ Malzeme Mühendisliği okuyor. ‘Her şey malzeme’ diye seçti o bölümü. Ailelere muhakkak destek” diye konuştu. Otizmin erken teşhisinde ailelerin önemine dikkat çeken Bakan Fatma Şahin de “Uluğ bu şekilde bir hazine olarak karşımızda duruyor. Teşhiste iki yılı geçtikten sonra kurtarmak zor. Bu konuda bilinç çok önemli” mesajı verdi.

Bu belirtiler varsa dikkat

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Bahar Gökler’in toplantıda verdiği bilgiye göre otizm erkek çocuklarda 23 kat daha fazla görülüyor. Erken tanı çok önemli. En erken tanı 6. ayda olabiliyor. Bebekler anneye tepki vermiyorsa, kendi kendine zaman geçiriyorsa, yüzlerinde boş bir gülme oluyorsa, göz teması kurmuyorsa bunlar otizmin belirtileri olabilir. Otizm bir santral sinir sistem hastalığı. Bu kişilerin sosyal beceri eğitimi, dil konuşma teknikleriyle beraber ilaç tedavisi de gerekebiliyor.