Türkiye'nin ilk tüp bebeği 21. yaşgününe hazırlanıyor

Türkiye'nin ilk tüp bebeği 21. yaşgününe hazırlanıyor
Türkiye'nin ilk tüp bebeği 21. yaşgününe hazırlanıyor

Dilek Katrancı 22 Aralık 1988?de Samsun?da özel bir klinikte sezaryenle dünyaya geldi. Dilek babasına ait çeyizlik ürünler satan dükkânda çalışıyor. FOTOĞRAF: OSMAN NURİ BOYACI / DHA

Haber: OSMAN NURİ BOYACI / Arşivi

DENİZLİ - Türkiye’nin ilk tüp bebeği olan Dilek Katrancı, 21’inci yaşgününü kutlamaya hazırlanıyor.
18 yıl çocuk sahibi olamayan Birsel ve Türkay Katrancı çifti, tüp bebek sahibi olmaya karar verince 21 yıl önce Almanya’nın Münih kentinde Kıbrıslı Türk doktor Oktay Hasan’a başvurdu. Dr. Hasan Birsel Katrancı’ya tüp bebek uygulaması yaptı veTürkiye’nin ilk tüp bebeği olan Dilek Katrancı, 22 Aralık 1988’de Samsun’da özel bir klinikte sezaryenle dünyaya geldi. Katrancı çifti bir süre Samsun’da yaşadıktan sonra memleketleri Denizli’ye yerleşti.
Ortaokulu ve liseyi Denizli’de bitiren Dilek Katrancı, hedefi olan İngilizce öğretmenliğini kazanamayınca Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. İşletme Bölümü’nde ikinci sınıfa geçen Dilek Katrancı bir yandan eğitimini sürdürürken, bir yandan da babasının iş yerinde çalışmaya başladı. Karakurt İş Merkezi’ndeki çeyiz ürünleri satılan dükkana her sabah babasıyla birlikte gelen Dilek Katrancı, gün boyu çalışıyor ve müşterilerle ilgileniyor.
Türkiye’nin ilk tüp bebeği olduğu için yaşamı boyunca gözlerin üzerinde olduğunu ve sürekli ilgi gördüğünü söyleyen Dilek Katrancı, babasıyla birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Katrancı, “Annem- babam, akrabalarım ve gazeteciler hep benimle ilgilendi. Acaba tüp bebek olarak dünyaya gelmesem bu kadar ilgi görür müydüm diye düşünüyorum. Bu ilgi de hoşuma gidiyor. Annem babam üzerime titriyor” diye konuştu.
İşletmecilik yapmayı sevdiğini söyleyen Dilek Katrancı, “Hedefim üniversiteyi bitirip babamın işini büyütmek. Bu işi seviyorum. Bu yıl ikinci sınıftayım. Aksatmadan okulumu bitireceğim” dedi.