Türkiye'nin ilk ve tek görme engelliler internet kütüphanesi

Görme engelliler, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan internet sitesi sayesinde 17 günlük gazeteyi ve 4 bin kitabı sesli dinleyebiliyor. Ücretsiz yararlanılabilen sitenin kurucuları ise ilgisizlikten şikâyetçi
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - "Her gün üç gazete alıyordum. Dergi aboneliğim de vardı. Bütün bunları okuyabilmek için hep arkadaşlarımın yardımını istiyordum. Bir derginin okunması bitmeden diğer sayı çıkmış oluyordu" diyor görme engelli Hamit Alemdaroğlu. Ama o, okumak için artık kimseden yardım istemek zorunda değil. Çünkü görme engelliler internet kütüphanesini kullanıyor.
Haziran ayında görme engelliler için çok önemli bir adım atıldı. Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM), Türkiye'nin ilk ve tek 'görme engelliler internet kütüphanesi'ni hizmete açtı. Buradaki tüm materyaller, bilgisayar ve insan sesi formatında. Bu materyaller bilgisayar ekranını seslendiren
özel programlar aracılığıyla dinlenebiliyor. Bilgisayara indirilebiliyor. 17 günlük gazetenin, yaklaşık 4 bin sesli kitabın bulunduğu kütüphaneden Türkiye'deki tüm görme engelliler ücretsiz yararlanabiliyor. Ancak kurulan sistemden yararlanmak için hiçbir üniversite harekete geçmedi. İlgi gösteren belediyelerin sayısı da bir elin parmaklarını geçmiyor.
'200 belediyeye ulaşsak iyi'
Engelli belgesi olan görme engellilerin ücretsiz olarak üye olabildiği internet kütüphanesinden binlerce görme engelli yararlanıyor. Ancak bu sistemin yaygın olarak kullanılması için üniversitelerle belediyelere büyük görev düşüyor. GETEM ekibi belediyeleri ziyaret ederek sistemi anlatıyor. Şu ana kadar Pendik, Yalova, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy ve Zeytinburnu belediyeleri sisteme dahil olmuş. Belediyelerin, bölgelerindeki görme engellilere bu şansı sunması için birkaç bilgisayar koyacakları bir oda ayırmaları ve bilgisayar ekranını seslendiren özel bir yazılım yüklemeleri yeterli. Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Fikret Adaman, "Türkiye'de 3 bin belediye var. 200-300'üne ulaşsak çok iyi" diyor.
Adaman, üniversitelerin ilgisizliğin de şikâyetçi: "İnternet kütüphanesi için YÖK'te sunum yaptık. 82 rektöre anlattık. Herkes geldi öptü, tebrik etti. 'Üç rektör beni ararsa başarı' dedim. Kimse aramadı. Türkiye'nin genel duyarsızlığı maalesef rektörlerimizde de var."
GETEM'de çalışan Berrin Okutan Uzan, "Azerbaycan, Almanya, Fransa'dan üye olan görme engelli arkadaşlarımız var. En küçük okuyucumuz beş yaşında. Hedefimiz Türkiye'deki 400 bin görme engellinin sisteme dahil olması" diyor.
Daha fazla kitabın okunması için birçok gönüllü okuyucuya ihtiyaç var. Gönüllüsü olmaksa basit: GETEM'in internet sitesinden bilgisayarınıza indirdiğiniz ses kayıt programı ve mikrofon. http://www.getem.boun.edu.tr, 359 75 38.'Okuldan sonrası varmış'
Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nü bitiren 25 yaşındaki Hamit Alemdaroğlu, 'Üniversiteyi bitirdim. Bundan sonrası yok artık' dediği bir zamanda internet kütüphanesi kuruldu. Şimdi akademisyen olmak için kolları sıvamış. İnternet kütüphanesiyle öğrenci olduğunu hissettiğini anlatan Alemdaroğlu şöyle konuşuyor: "Üniversite okuyorsunuz, hiçbir yerde size göre materyal yok. Bu sistem bütün üniversitelere yayılmak zorunda. Lisede okumam gerekenleri şimdi okuyorum. Kütüphanelerde kasetler oluyor. Onları alıyorduk. 500 sayfalık bir kitap 15-20 kaset eder. Her gün bir kaset bitirmek zorundasınız çünkü kasetleri 15 gün içinde iade etmek gerekiyor.
Ama internet kütüphanesiyle zaman sınırı kalktı."