Türkiye'nin kanı nükleere hazır değil!

TBMM yolundaki Nükleer Enerji Yasası'na bir itiraz da kan hastalıkları uzmanlarından geldi! Hematoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan...

ANKARA - TBMM yolundaki Nükleer Enerji Yasası'na bir itiraz da kan hastalıkları uzmanlarından geldi! Hematoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, hematoloji camiasında çekilen sıkıntılardan söz ederken olası bir nükleer kazada, Türkiye'de yeterli hematoloji uzmanı olmadığını söyledi.
33. Ulusal Hematoloji Kongresi öncesi basın toplantısı düzenleyen Özcan, Türkiye'de kemik iliği nakillerinin durma noktasına geldiğini açıkladı. Özcan "ABD'de 6 bin, İngiltere ve Almanya'da ortalama biner hematoloji uzmanı var, ama Türkiye'de 150-200 hematoloji uzmanı görev yapıyor. Bu alandaki uzmanlık eğitimi için geçen iki yılda sınav açılmadı. Hafta sonu yapılacak sınavla uzmanlık eğitimine alınacak hekimlerse ancak üç yıl sonra göreve başlayabilecek. Yani, beş yıl boyunca bu alanda hiç uzman yetişmemiş olacak. Hematolojide uzman hemşire ve teknik eleman sıkıntısı da var" dedi.
Kemik iliği nakillerinin AB ülkelerinde ortalama 82 bin avroya yapıldığını, bakanlığınsa paket fiyatla bunu 55 bin YTL olarak belirlediğini belirten Özcan, "İlaç bedelleri bu kadar yüksekken ve nakil yapan merkezlerin tamamı devletinken bu uygulama çok ağır sonuçlara yol açacaktır" diye konuştu.
Özcan, kurulması planlanan nükleer santralda bir facia durumunda kendilerine iş düştüğünü hatırlattı:
"Nükleer kazadan sonra kan hücrelerinde yetersizlik meydana gelir. Bu durumda hematoloji uzmanlarına görev düşer. Çernobil'den sonra kemik iliği nakli yapan ABD'li hekimler kafilelerle bu ülkeye giderek hastaları kurtardı. Hematoloji uzmanı sayısı yetersizliği önemli ulusal stratejik bir sorundur. Kongrede böyle bir kazanın olmaması dileğini taşıyarak nükleer bilimcilerle yapılması gerekenleri ele alacağız."