Türkiye'nin konuştuğu adaylar ne yaptı?

Mitingde 10 bin, sandıkta 76 oy aldı

Eşekle miting düzenleyen aday, kırgın.
FOTOĞRAF: ADİL ÖNAL / DHA

BİNGÖL - Eşekle düzenlediği seçim mitingiyle günün konusu Bingöl bağımsız belediye başkan adayı Zeki Börrökoçin, mitingine 10 bin kişi gelmesine rağmen sandıktan 76 oy çıkınca isyan etti.
Partilerin komplo düzenlediğini ileri süren altı çocuklu Bağ-Kur emeklisi Börükoçin, mitingde kendisine oy vereceğini söyleyip de vermeyenlere “O elleri kaldıranlar var ya elleri kırılsın ha” dedi.
Sempatik tavırlarıyla  dikkat çeken Börükoçin, kırgın: “Seçime hazırlanırken bir dairemi 100 bin liraya sattım. Memleketin sorunlarını gündeme taşıdım, farklı bir yaklaşımla seçim çalışmalarımı yürüttüm. İlk olarak at sırtında şehir turu yapmak istedim, başarısız oldum. Atın hırçınlaşmasından dolayı atla şehir turu yapamadım. Aynı gün büyük bir kalabalık oluştu. Daha sonra şehir merkezindeki yollarımız çukurlu olduğundan miting alanına eşekle gitme kararı aldım. Bana göre seçimin galibi ben olmalıydım. Dürüst bir şekilde vatandaşlara yaklaştım. Yalanım, dolanım yoktu. Kesinlikle 76 oy almayı hak etmedim. Muhtar bile benden fazla oy aldı. Madem oy vermeyecektiniz neden arkamdan geldiniz?” (dha)

Belediye başkanının şoförü artık başkan!

SP’li Öner AKP’li eski patronunu ziyaret etti.
FOTOĞRAF: ENSAR ÖZDEMİR / AA

MALATYA - Tam 12 yıl boyunca Malatya’nın Pütürge ilçesine bağlı Tepehan beldesinde belediye başkanının makam şoförü olarak görev yapan Mehmet Öner, artık belediye başkanı. 
Öner, uzun yıllar minübüs şoförlüğü yaptıktan sonra, 1996 yılında belde olan köyde, belediye başkanı Nedim Çeker’in makam şoförü olarak göreve başladı. Minibüs şoförlüğü yaptığı dönemdebeldede tanınıp sevilen, belde halkının anlatımına göre gazı olmayan gaz, boya yapacaklara boya taşıdığı, hastaları hastaneye taşıyan Öner, geçen yıl belde belediyesi kapatılınca emekli oldu.
Öner, sonuçtan memnun: “Belediye Başkanımız belediye kapanacak diye AK Parti il genel meclisi üyeliği için başvurdu. Belediyenin kapanmayacağını, seçim olacağını öğrenince halkın isteği üzerine Saadet Partisinden aday oldum. Başkanımız da AK Parti’den adaylığını koydu. 90 civarında oy farkı ile belediye başkanı seçildim. Mevcut belediye başkanını seçim bürosunda da ziyaret etmiştim. Kendisi aday olduktan sonra bana kızdı. Ancak ben kendisini yine ziyaret edeceğim.” (aa)

Koltuk altından çıkan aday koltuğu kaptırdı

Beşer’in kadraja girişi günlerce konuşuldu.
İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘koltuğunun altından çıkan’ Bozköy Belediye Başkanı Kemal Beşer, Türkiye’de günün konusu oldu. Ama koltuğunu kaptırdı. Niğde’nin Çiftlik ilçesi Bozköy beldesinde seçimi DP’li rakibi kazandı.
Türkiye, Beşer’i, yerel seçim öncesi Başbakan Erdoğan’ın Niğde’de yaptığı mitingle tanıdı. Partisi için oy isteyen Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla el ele tutuşarak selam vermek istedi. AKP’den yeniden aday gösterilen Bozköy Belde Belediye Başkanı Beşer ise kareye girmek için başını Erdoğan’ın koltuğunun altından soktu. Beşer, objektife gülümserken ters ters bakan Başbakan’ın “Öbür tarafa, öbür tarafa” demesi izleyenleri kahkahaya boğdu. Kardaja girme mücadelesinden başarıyla çıkan Beşer, seçim yarışında koltuğunu DP’li Hüseyin Aslan’da kaptırdı.
Başbakan’ın Niğde mitinginde bir başka ‘gülümseten’ kare de süt üreticilerinin açtığı pankart olmuştu. Polis ‘One minute Başbakanım! Hamdolsun, kriz bize direkt geçti. Süt 40 kuruş, yem 65 kuruş. Süt üretcileri’ pankartı hemen kaldırttı. (Radikal)