Türkiye'nin koruma karnesi zayıf: Yüzde 3.9

Türkiye'nin güzellikleri kadar bu güzellikleri koruma konusundaki pervasızlığı da 'eşsiz'. Tüm dünyada koruma altına alınan alanların ülke yüzölçümlerine oranını yüzde 12.8.

İSTANBUL - Türkiye'nin güzellikleri kadar bu güzellikleri koruma konusundaki pervasızlığı da 'eşsiz'. Tüm dünyada koruma altına alınan alanların ülke yüzölçümlerine oranını yüzde 12.8. Türkiye'deyse aynı oran sadece yüzde 3.9. Bu konuda dünya lideri her 100 metrekare toprağının 30 metrekaresi korunan Almanya.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ar-Ge departmanının, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Dünya Korunan Alanlar Takip Merkezi (WCMC) verilerine dayanarak yaptığı derlemeye göre, Türkiye'de uluslararası normlara uygun olarak koruma altına alanın oranların, tüm yüzölçümüne oranı yüzde 3.9, Türkiye bu oranla Asya Pasifik ve Afrika ülkelerini gerisinde kaldı.
Korunan alanların yüzölçümüne oranında birinci sırada 29.95'le Almanya geliyor. Turizmde Türkiye'nin en büyük rakibi olan İspanya'da, koruma altında bulunan alanların oranı yüzde 7.7, Fransa'da yüzde 11.7 ve İtalya'da yüzde 12.5. Güney Avrupa'da sadece Yunanistan yüzde 2.8 oranındaki korunan alanıyla Türkiye'den daha kötü durumda.
Bu oran turizmi bitirir
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, WCMC'nin verilerinin Türkiye gibi geleceğini turizmde gören bir ülke için kabul edilemez olduğunu vurgulayarak "Özellikle ikinci konutlar ve sulak alanlardan aşırı miktarda su çekilmesiyle yaşanan doğa tehdidi, turizmin sonunu getiriyor" dedi.