Türkiye'nin nefes alma sorunu

Sekizincisi düzenlenen Toraks Kongresi, bini aşkın sayıda yerli ve yabancı uzmanın katılımıyla Antalya'da yapıldı. Kongrede Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kronik Hastalıklar Bölümü Başkanı Nikolai Khaltaev...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

ANTALYA - Sekizincisi düzenlenen Toraks Kongresi, bini aşkın sayıda yerli ve yabancı uzmanın katılımıyla Antalya'da yapıldı. Kongrede Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kronik Hastalıklar Bölümü Başkanı Nikolai Khaltaev, dünya genelindeki 57 milyon ölümün yüzde 18.2'sinin akciğer hastalıklarından kaynaklandığını söyledi. Avrupa Solunum Derneği (ERA) Başkanı Ronald Dahl da 2020'de akciğer kanserinin tüm ölümlerde üçüncü olacağını belirtti.
100 kişiden 35'i 'içici'
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş ise 'Türkiye'de Akciğer Sağlığı' başlıklı bir sunum yaptı. Kocabaş'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de en çok ölüme neden olan ilk 10 hastalık arasında KOAH üçüncü, alt solunum yolu enfeksiyonları beşinci, bronş-akciğer kanserleri ise yedinci sırada. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 18 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 35'i sigara içiyor ve her yıl 55 bin kişi sigara nedeniyle ölüyor. Sigara KOAH gelişiminde yüzde 52, akciğer kanserinde yüzde 77 oranında sorumlu. Türkiye'de tütüne bağlı ölümlerin yüzde 90'ını erkekler, yüzde 10'unu kadınlar oluşturuyor. Türkiye'de 5 milyon KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, tütün kontrol altına alınmadığı sürece akciğer hastalıklarıyla mücadele etmek mümkün değil.
Türkiye için sunulan çözüm önerileri arasında sağlık altyapısının iyileştirilmesi, politik kararlılık, yasal düzenlemeler (ulusal tütün kontrol programı geliştirilmesi, hava kirliliği ve işyerleri için önlemler, trafik yasasında değişiklik), kamuoyu ve sağlık personelinin eğitimi yer alıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7446517446510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.