Türkiye'nin son 11 telliturnası

Türkiye, türkülerine konu olan 'katar katar telliturnalarını' da kaybetti. Bir zamanlar sürüler halinde Anadolu'da kanat çırpan zarif kuşlardan günümüzde sadece 11'inin Türkiye'ye uğradığı açıklandı.

ANKARA - Türkiye, türkülerine konu olan 'katar katar telliturnalarını' da kaybetti. Bir zamanlar sürüler halinde Anadolu'da kanat çırpan zarif kuşlardan günümüzde sadece 11'inin Türkiye'ye uğradığı açıklandı. Son 11 telliturna, Muş'un Bulanık Ovası'nda tespit edildi.
Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Bulanık ilçesinin kuzeyinde, Murat Nehri boyunca uzanan ovada çok fazla yerleşim yok. Nehrin tarım faaliyetlerine uzak kıyıları doğal özelliğini korumaya devam ediyor. Bölgedeki insan eli değmeyen alanlar telliturnaların en önemli üreme ve beslenme alanları. Ancak buraya da şu anda yalnızca 11 telliturna üremek için geliyor" dedi.
Eken'in verdiği bilgiye göre telliturna nüfusundaki azalmanın en önemli nedeni, Murat Nehri kıyısındaki bulunan yaşam alanlarının tarım alanı haline dönüştürülmesi. Doğa Derneği bunun önüne geçmek için bir proje hazırladı. Proje 93 bin 960 YTL malolacak. Proje kapsamında tanıtım filmi, broşür ve posterlerle telliturnalar konusunda bölge halkı ve turistlere bilgi verilecek.