Türkiye'nin temennisi: Evren'in izleri silinsin

Türkiye'nin temennisi: Evren'in izleri silinsin
Türkiye'nin temennisi: Evren'in izleri silinsin
İzmir İl Genel Meclisi'nin 12 Eylül ve Kenan Evren'in adının okullardan kaldırılması konusunda temenni kararı alması tartışma başlattı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü ve siyasiler kararı desteklerken İzmir?Valisi karşı çıktı

İZMİR - Darbeyi simgeleyen 12 Eylül ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in adının okullardan kaldırılması yönünde temenni kararı alan İzmir İl Genel Meclisi üyeleri, sıranın merkezi hükümette olduğunu söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li İsmail Yılmaz, Ergenekon soruşturması ile darbenin sorgulandığı zamanda gerçek darbecilerin isimlerinin okullarda bulunmasını çelişki olarak görürken, önergenin sahibi Meclis 1. Başkanvekili CHP’li Gülşen Korkmaz Kahraman merkezi hükümetin samimiyetini göstermesinin zamanı olduğunu ifade etti. Kahraman dün “Çok anlamlı bir öneriydi ben de bir önerge hazırladım. 12 Eylül darbesinin bilançosu çok ağır, 50 kişi idam edildi, çok mağdur var, çok insan fişlendi, çok insan yok yere işinden oldu. Toplumun her kesimi bu darbenin acılarını çekti. Bütün üyelerin bu önergeye sahip çıkması ve önergenin oybirliği ile kabul edilmesi beni çok mutlu etti” diye konuştu. 

Toptan’a çağrı:?Yaygınlaşsın
İzmir İl Genel Meclisi’nin AKP’li Başkanı İsmail Yılmaz ise okullarda bu tür isimlerin bulunmasının büyük bir çelişki olduğunu, bu çelişkinin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Yılmaz temenni kararının tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması için TBMM Başkanı Köksal Toptan’a çağrıda bulundu. Yılmaz şunları söyledi:“Biz çocuklara demokrasinin erdemlerini anlatıyoruz ama bir yandan da demokrasiyi kesintiye uğratan darbeleri çağırıştaran isimleri okullara, parklara veriyoruz. Biz bu önergeyi biraz daha genişlettik ve Türkiye’deki bütün darbe çağırıştıran isimlerin değiştirilmesini temenni ettik” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürvekili Seyfeddin Yılmaz ise “İsabetli, demokratik bir karar. Bu kararı değerlendireceğiz” dedi. Kendi başına bir karar veremeyeceğini kaydeden Yılmaz, okullara isim konulması ya da kaldırılmasının il Milli Eğitim Danışma Kurulu’nun yetkisinde olduğunu vurguladı. Yılmaz, şunları söyledi: “İl Milli Eğitim Danışma Kurulumuz okullara isim verir, kaldırır da. Ama sanırım bunu Bakanlığa sunmamız lazım. Nihai kararı Bakanlık verecek gibi geliyor bana. Bunu bir istişare edeceğiz. Sayın valimizle, danışma kurulumuzla istişare edeceğiz. İl Genel Meclisi’nin kararını değerlendireceğiz. Kenan Evren, hizmet eden bir eski reis-i cumhurumuz, komutanımız. Darbeyle geldiği için biraz tepki alıyordu. Böyle bir karar alınması da bundan. Bunu değerlendireceğiz ve karar çıkarsa duyuracağız.”

Özfatura:?Üzüntüyle karşıladım
Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, İl Genel Meclisi’nin, İzmir’de, Kenan Evren adını taşıyan üç okulun isimlerinin değiştirilmesine yönelik oybirliğiyle aldığı temenni kararını üzüntüyle karşıladığını bildirdi.
Ancak darbe isimlerinin okullardan kaldırılmasında son sözü söyleyecek İzmir Valisi Vali Cahit Kıraç İl Genel Meclisi’nin temenni kararı konusunda, “Meclisin öyle bir görevi yok. Vilayet olarak da bizim böyle bir kararımız yok. Herkesin kendine has görüşleri var. Ancak yetkili kurumların aldığı kararlar uygulanır. Burası bir hukuk devletidir” dedi. (dha, aa)