Türkiye'nin tezini S-300 tutanakları çürütüyor

Türkiye'nin tezini S-300 tutanakları çürütüyor
Türkiye'nin tezini S-300 tutanakları çürütüyor
Türkiye, Çin füzeleri için bugün kendisine söylenenleri, Rus yapımı S-300 füze pazarlığında Yunanistan ve NATO müttefiklerine söylemiş.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye ’nin Çin’den füze sistemi satın almasına ilişkin dünkü yazıma birçok NATO ülkesi diplomatından ve konuyla ilgili bazı kuruluşlardan çok fazla geri dönüş oldu. Özetle hatırlatmak gerekirse, NATO ülkelerinin, Türkiye’nin Çin’den aldığı sistemi hiçbir zaman NATO’nun askeri veri ağı LİNK 16’ya dahil etmeyeceklerini Ankara ’ya ilettiğini yazmıştım. Konuyla ilgili dün yaptığım görüşmelerde de gerek Türkiye’de hükümetin savunma amaçlı ortaya koyduğu argumanların, gerek kamuoyundaki soruların yanıtlarını aradım.

Yunanistan’ın S-300’leri var mı?

Evet, Yunanistan, 90’lı yıllarda Kıbrıs Rum Kesimi’nin Rusya’dan satın aldığı S-300 füze sistemlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak, Türkiye’nin “Yunanistan’daki S-300 füzeleri ne oluyor” sorusunun yanıtı NATO belgelerinde çok net bir şekilde yer alıyor:
S-300 füze sistemleri, Türkiye’nin itirazları dikkate alınarak Kıbrıs’a gönderilmedi ve ABD’nin arabuluculuğunda uzun pazarlıklar sonucunda Girit’te konuşlandırıldı. NATO, Rusya yapımı bu sistemleri hiçbir zaman kendi ağına entegre etmedi.
Türkiye, NATO toplantılarında, “Bu, Türkiye ile Yunanistan ya da Kıbrıs Rum Kesimi arasında bir sorun değil. Bu, NATO’nun Rus yapımı füzelerle ilgili sorunudur. Bu füzeler, NATO ittifakı açısından güvenlik riski yaratır ve tehlikelidir” görüşünü dile getirmiş. Yani şu anda Çin füze sistemleri için kendisine söylenenleri, Türkiye S-300 pazarlıklarında Rus yapımı sistemler için Yunanistan’a ve NATO müttefiklerine söylemiş.

Çin şirketi kara listede mi?

Evet, China Precision Machinery Import and Export Corporation (CPMIEC) isimli şirket, 2006’dan beri ABD yaptırım listesinde. Gerekçe ise İran, Kuzey Kore ve Suriye’deki kitle imha silahları üretim faaliyetlerine destek vererek silahsızlanma anlaşmasına aykırı davranmak. Bazı NATO üyesi ülkelerin diplomatları, CPMIEC’nin Birleşmiş Milletler’in de yasak listesinde olduğunu iddia ediyor. Bu durumun en doğal sonucu CPMIEC adlı Çinli şirketle birlikte çalışacak olan Türk Savunma Sanayi şirketlerinin ABD’li şirketlerle yapmakta olduğu işlerin sona ermesi olabilir. Amerikan yasaları, yaptırım uyguladığı şirket ya da ülkelerle ilişkide olan yabancı şirketlere de yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Çin füzesi ucuz mu?

Evet, fiyat bakımından Çin füzesi diğer sistemlerden daha ucuz. Ancak NATO yetkililerine göre, ‘fiyat’ ile ‘maliyet’ aynı şey değil ve Türkiye’nin Çin’den alacağı Füze sistemlerinin uzun vadeli maliyeti yarışa NATO müttefiki ülkelerden katılan şirketlerin verdiği fiyatın ve maliyetin çok üstüne çıkacak.

Sadece Çin mi teknoloji transfer ediyor?

Hayır, yarıştaki diğer iki şirket de teknoloji transferi ve ortak üretim vaat ediyor. Ancak miktar açısından Çin’in teklifi en iyisi. Ancak NATO üyesi bir ülkenin diplomatı, bu konuyu Radikal’e değerlendirirken şu ilginç yorumu yaptı: “Görüntüde Çin teknoloji transfer edecek. Ancak emin olun ki sanayi casusluğu konusunda dünyanın 1 numarası haline gelen Çinliler Türk mühendislerin ve ABD’yle Avrupa’yla iş yapabilme kapasitesinden Türk savunma şirketlerinden daha çok yararlanacak ve esas teknoloji transferini Çinliler yapacak. Sadece bu değil, Çinli şirket, tıpkı Angola gibi Afrika ülkelerinde yaptıkları gibi teknolojiden çok işgücü transfer edecek.”

Hakan Fidan kampanyasının ihaleyle ilgisi var mı?

Türkiye’deki analizcilerin birçoğu ABD’de iki önemli gazetenin MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili yayınlarının Türkiye’nin füze sistemleriyle ilgili tercihinin sonucu olduğunu ileri sürüyor. Birçok Batılı diplomata bu iddiayı sorma şansı buldum. Hepsinin ortak görüşü, “İlgisi bile yok” oldu.Yabancı diplomatik misyonlardaki genel izlenim, Fidan’la ilgili yayınların Ortadoğu odaklı gelişmeler olduğu yönünde. Ancak, tartışmaların sadece askeri unsurlar barındırmayan, diplomasi ve istihbarat kanallarıyla da güvenlik mekanizmalarını güçlendiren NATO ile ilgili bir boyutu var. Bu boyut da NATO İstihbarat Paylaşım sistemi.
NATO’nun bazı Avrupalı müttefikleri, yayınlardaki iddiaları sahipleniyor ve Türkiye’nin bu konudaki güven erezyonunu gidermesini bekliyor. MİT’in NATO İstihbarat Komitesi’nin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken bir yetkili, “NATO müttefiki olmak, bazı ortak değerlere sahip çıkmayı gerektiriyor. Hiçbirimiz bu iddiaya inanmak istemiyoruz” görüşünü dile getirdi.

NATO’ya neden entegre olamaz?

Teknik olarak mümkün. Ancak bu konudaki en ciddi risk Cyber Security Spying denilen sanal güvenlik casusluğudur. Bir NATO ülkesinin askeri yetkilisi, kaygısını şöyle dile getirdi: “Bırakın NATO’yu, Türkiye kendi sistemini Çin sistemine entegre ederken birçok askeri sırrını Çinli teknisyenlerle paylaşmak zorunda kalacaktır. NATO entegrasyon teklifini kabul etmeyecektir çünkü bu, NATO güvenlik yapısının arka kapılardan birinin anahtarını Çin’e vermekten başka bir şey olmayacaktır. Müttefikler bu konuyu oylamak için masaya oturduklarında bir ülke mutlaka çıkıp, ‘kusura bakmayın, ben Çinlilere güvenmiyorum’ diyecektir.”