Türkiye'nin üstünde bir 'karabasan' dolaşıyor

Türkiye'nin üstünde bir 'karabasan' dolaşıyor
Türkiye'nin üstünde bir 'karabasan' dolaşıyor
Dağlıca'da 16 askerin şehit olmasının ardından yapılan protesto gösterilerinde bir araya gelen grupların HDP binalarına ve "Kürtlerin yaşadığı mahallelere" yönelmesi, ülkede zaten yüksek olan tansiyonun tehlikeli bir noktaya sıçraması endişesini doğuruyor. Ankara Beypazarı dün gece bu açıdan büyük bir tehlike atlattı.

RADİKAL – Türkiye ’de yaz boyu yükselen tansiyon, temmuz ayındaki Suruç katliamından sonra geri dönülmez bir şiddet sarmalına dönüştü.

Temmuzun son günlerinden beri çatışma, patlama ve ölüm haberlerinin olmadığı gün yok… Medyadan siyasete kadar pek çok alanda bu şiddet ortamının yol açtığı tahribatın etkisi görülüyor.

Ve bu etki toplumu da giderek daha çok etkisine alıyor. Kutuplaşmayı artırıyor.

Pazar günü Dağlıca’da askeri konvoya yönelik olarak yapılan saldırı ve bu saldırıda çok sayıda askerin şehit olmasının ardından tepkiler sokağa da taşmaya başladı. Ancak bu ‘taşkın’ iki gündür korkutucu bazı görüntülere de yol açıyor

Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla ‘terör eylemlerini protesto etmek için’ bir araya gelen gruplar, birçok kent ve kasabada HDP binalarına saldırdı; bazı yerlerde binalar ateşe verildi, bazı yerlerde ise parti büroları talan edildi. Mersin ve Kayseri’de şehirlerarası yollara çıkan gruplar doğu illerine giden yolcu otobüslerini taşladılar. Bazı yerlerde otobüslerin içine girip kimlik ve ‘memleket’ kontrolü yaptılar.

Tüm bu olayların en korkuncu ise Ankara ’nın Beypazarı ilçesinde yaşandı. ‘Terörü protesto etmek’ gerekçesiyle bir araya gelen ve sık sık tekbirler getirerek slogan atan grup; ilçeye tarım işçisi olarak çalışmak üzere gelen Kürt işçilere saldırdı. İşçilerin derme çatma kulübeleri, naylonlarla çevrili çadırları ateşe verildi. Bazı çocuklar yanma tehlikesi atlattı. İlçede Kürt nüfusun yoğun olarak bulunduğu Zafer Mahallesi’nde de araçlar ateşe verildi, evler taşlandı.

Dün akşam zirveye çıkan bu saldırıların kısa bir dökümü şöyle:

BEYPAZARI’NDA KABUS: EVLER KUNDAKLANDI, İNSANLAR DÖVÜLDÜ

Sincan, Keçiören ve Ayaş’ta HDP binalarına saldırılar oldu. Ancak esas ürkütücü olaylar Beypazarı’ndaydı…

Beypazarı'nda saat 17.00 sıralarında Sanayi bölgesinde toplanan grup, araçlar ve yaya olarak konvoy oluşturdu ve ilçe merkezine yöneldi. Yol boyunca sloganlar atan topluluk, çoğu mevsimlik işçi olan Doğu ve Güneydoğulu yurttaşların bulunduğu Zafer Mahallesi'nde evlere ve park halindeki araçlara zarar verdi.

Bazı yurttaşları feci halde döven ve kanlar içinde bırakan gruptakiler zaman zaman polisle de karşı karşıya geldi. Olayların durdurulamaması üzerine ilçeye Ankara'dan Özel Harekat polisleri, Çevik Kuvvet, zırhlı araç ve TOMA'lar takviye olarak sevk edildi. Beypazarı Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, İlçe Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Askerlik Şube Başkanı, siyasi partilerin temsilcileri, Kaymakamlıkta toplanarak ‘durum değerlendirmesi’ yaptı. Beypazarı’nda ve özellikle de Zafer Mahallesi’nde gergin bekleyiş sürüyor.

TEKİRDAĞ: EŞ BAŞKANA LİNÇ GİRİŞİMİ

Atatürk Meydanı'nda toplanarak yürüyüşe geçen yaklaşık 5 bin kişi HDP parti binası önüne gelerek tabelayı indirdi ve yerine Türk Bayrağı ast. Grup, HDP Tekirdağ İl Eş Başkanı Şehnaz Kaya'yı da linç etmek istedi.

ANTALYA: OTOBÜSLERE SALDIRDILAR

Gazipaşa ilçesinde bir grup, Antalya-Mersin karayolunu trafiğe kapattı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerine yolcu taşıyan otobüslerin geçişine izin vermeyen grup, durdurdukları otobüslere Türk Bayrağı astı. Grubun saldırısına uğrayan iki yolcu otobüsünün ise camları kırıldı.

Jandarma ekipleri bir otobüsteki yolcuları tahliye etmek zorunda kaldı. Grup, bu otobüsün camlarını kırıp, lastiğini patlattı. Jandarma korumasına alınan otobüsteki yolcular yaklaşık 1 saat araçtan indirilmedi. Kadın ve çocuklar jandarma nezaretinde otobüsten indirilerek jandarma aracıyla merkeze getirildi.

Grup daha sonra olay yerinden yaklaşık 300 metre uzaklıkta otobüslerin mola verdiği tesislere geldi. Tesislerde duran otobüslerdeki yolcular kalabalığı görünce restorana sığındı. Jandarma restoran girişini kapatırken, içeri giremeyen grubun saldırısı sonucu restoranın camları kırıldı.

MERSİN: ANAMUR'DA ‘PLAKA’, ERDEMLİ’DE ‘DOĞULU’ AVI

Anamur’da yaklaşık 2 bin kişi, durdurdukları doğu plakalı araçların plakalarını söktü. Mersin-Antalya Karayolu Çarıklar Mahallesi kavşağında toplanan grup, lastik yakarak yolu kısmen trafiğe kapattı. Doğu plakalı araçları durduran eylemciler, araçların plakasını söktükten sonra geçişlerine izin verdiler.

Erdemli’ye bağlı Kargıpınar Mahallesi'nde HDP'nin mahalle temsilciliğini ateşe veren bir güruh, mahallede Kürt yurttaşlara ait ev ve iş yerlerine de zarar verdi. Bu gruba pompalı tüfekle ateş açılması sonucu 2 kişi yaralandı.

KAYSERİ: Şehirlerarası karayoluna çıkan gruplar doğuya giden otobüsleri durdurup İstiklal Marşı okudular. Bazı noktalarda bu otobüsler taşlandı.

ISPARTA: Akşamüstü saatlerinde Isparta Kent Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Pirimehmet Mahallesi'ndeki HDP binasına yürüdü. Grup, binanın dış cephesinde asılı olan HDP tabelasını indirdi. Bazı kişiler de parti binası olarak kullanılan daireye girdi ve ateşe verdi. Yangının büyümesi ve çevre binaları da tehdit etmeye başlaması üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Güçlükle söndürülen yangının ardından, HDP İl başkanlığının bulunduğu daire kullanılamaz hale geldi. Saldırgan grup ise yangın söndürülene dek olay yerinden ayrılmadı.

İSTANBUL: Bağcılar ve Zeytinburnu'nda bir araya gelen gruplar HDP binalarına yürümek istedi. Zeytinburnu Meydanı'nda toplanarak HDP’ye yürüyen grubun önünde ilerleyen bazı kişilerin ellerindeki sopalar dikkat çekti. Göstericiler bazı işyerlerine ve bir parkta oturan gençlere de saldırı düzenledi. Üsküdar’da da bir grup ellerinde sopalar ve taşlarla HDP binasına saldırdı. Grubun binaya tırmanmak için merdiven de taşıdığı görüldü.

MALATYA: Bozkurt işaretleri yapan ve 'Kahrolsun PKK ', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' şeklinde slogan atan 100 kişilik grup HDP’ye yürüyüşe geçti. Polisin engel olmak istemesi üzerine polisle görüşen grup, HDP il binasının bulunduğu Halep Caddesi’ndeki iş hanının 4. katına çıkarak kapının üzerine Türk Bayrağı astı.

NİĞDE: Kent merkezindeki HDP binasına taşlarla saldırıp tabelasını indiren yaklaşık 500 kişilik grup, tabelayı Cumhuriyet Meydanı'na götürerek burada ateşe verdi.

BUNLARIN DIŞINDA, Eskişehir, Erzurum, Konya, İzmit, Edirne, Sakarya, Çorlu, Gebze, Edremit, Bergama, Manavgat ve hatta Dikili'nin bile aralarında olduğu toplam 126 noktada HDP binaları taşlandı. Bazı il ve ilçelerde “Kürtlerin yaşadığı mahallelere” yürüyüş tertiplenmek istendi. Bu saldırılara karşı polisin önlemlerini yetersiz bulan HDP yetkilileri İçişleri Bakanlığı’nı ve Emniyet’i eleştirdiler.