Türkiye'nin yeraltı hazinesi belgesel oldu

Türkiye'nin yeraltı zenginlikleri belgeselle gün ışığına çıkıyor. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) üyeleri 'Yeraltı Zenginliklerimiz, Madenlerimiz' adlı programı tanıtmak için bir araya geldi.

İSTANBUL - Türkiye'nin yeraltı zenginlikleri belgeselle gün ışığına çıkıyor. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) üyeleri 'Yeraltı Zenginliklerimiz, Madenlerimiz' adlı programı tanıtmak için bir araya geldi.
YMGV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güven Önal, İTÜ'deki tanıtımda, insanoğlunun en büyük gereksiniminin maden olduğunu vurgulayarak "Ya madenler üretilerek kullanılacak ya da uygarlıktan vazgeçilecektir" dedi. Madenciliğin çoğu zaman çevreyi kirletmek, ormanları tahrip etmek gibi hak etmediği eleştirilere maruz kaldığını belirten Önal, "Oysa, madencilik faaliyetlerinin ardından bölgelerin rehabilite edilmesi sonucu daha verimli alanlar oluşturuluyor" dedi.
Yönetim kurulu üyeleri Kaz Dağları'ndaki altın arama çalışmalarına da değinerek sondaj yapılan yerleri tek tek gezdiklerini, şirketlerin çok titiz çalıştıklarını ve çevreye tehdit oluşturmadığını söyledi.
Sunuculuğunu Prof. Dr. Orhan Kural'ın yapacağı 'Yeraltı Zenginliklerimiz, Madenlerimiz', çarşamba akşamları saat 20.00, pazar günleri 12.00'de Expo Channel ekranlarında yayımlanacak.