'Türkiye'ye destek için iki şartımız var'

'Türkiye'ye destek için iki şartımız var'
'Türkiye'ye destek için iki şartımız var'
İsveç Meclis Başkanı Per Westerberg, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin AB üyeliği için destek isteğine iki şart koştu: İnsan hakları ve demokrasi.

STOCKHOLM - İsveç’te temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Meclis Başkanı Per Westerberg ile Meclis binasında görüştü.

Başbakan Erdoğan ’ı beklerken DHA’ya açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Per Westerberg, " Türkiye İsveç için olduğu kadar AB için de çok önemli. Bizim parlamentomuz Türkiye’nin tam üyeliğini destekliyor, ancak Türkiye kriterleri tam olarak yerine getirmek zorunda. Yani Avrupa ülkesi olduğunu göstermelidir. Türkiye bizim önemli bir müttefikimizdir. Meclisimiz için de ziyareti çok büyük önem taşıyor. Türkiye’nin AB’ye üyeliğine tam destek veremememiz için iki vazgeçilmez şartımız var. Birincisi insan hakları diğeri de demokrasi. Bu iki konuda eksik olursa desteğimiz olmaz" dedi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115964911596495

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TOKAT GİBİ CEVAP - m.rozbilen

  İsveç meclis başkanına helal olsun.Başbakanımızın destek talebini iki şarta bağlaması boşuna değil.Elin adamını aptal sananlar ancak kendilerini ve halkını aldatırlar.Bu şart neden sana da bir başkasına değil? İstediğin kadar "ben demokrasi ve insan haklarına saygılıyım" de.Kim inanır? Hele icraatların ortada dururken.Adamlar nezaket gösterip seni dinliyorlar,daha ne istiyorsun?

  . - karakediakkedi

  ey namert isveç sen türkiyede demokrasi yok mu diyorsun biz demokrasiyi de psikolojiyi de iyi biliriz. valime söyledik sekiz milyar da ağaç diktik.

  Iki Sart - user1107643

  Gördün mü Tayyip, Isvecli'nin iki sarti var: "Birincisi insan hakları diğeri de demokrasi" demis adam. Öyle cakma insan haklariyla, cakma demokrasi paketleriyle kandiramazsin Isvecli'yi!

  Van minit... - futbol

  Su isvec parlementosunun yaptigina bakarmisiniz:sanki bizde tutuklu gazeteci,neden icerde tutuldugunu hala bilmeyen yüzlerce asker,milletvekili secilmelerine ragmen hapiste olan vekiller varmis gibi insan haklari gibi hicte duymadigimiz bir kelimeyi telafuz etmisler vede üstüne üstlük ileri demokrasimize de göndermede bulunmuslar densizler...sanki biz genclerin kizli erkekli ayni evde kalmalarina karsi cikiyormusuz gibi..umarim basbakanimiz onlara da van minit diyerek hadlerini bildirmistir.

  Desenize biz bu Avrupa klübüne hiç üye olamayacagiz. - ercan02

  Desenize biz bu Avrupa klübüne hiç üye olamayacagiz. baksaniza Adam nerdeyse polisle ögrenci odalarini tek tek kontrol edecek. 18 yasina gelmis bir insana kimse ama gerçekten kimse öneriden baska hiç bir sey zorla yaptiramaz. Böylesi yabanci kelimeler (demokrasi gibi) RTE a yabanci. Bu adamdan kurtulmadan türkiyede hiç bir sey olmaz..