Türkiye'ye giriş çıkış 4 saat durdu

Türkiye'ye giriş çıkış 4 saat durdu
Türkiye'ye giriş çıkış 4 saat durdu

Sistem çalışmadığı için Atatürk Havalimanı nda pasaport işlemleri 1 saat yapılamadı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Pol-Net sisteminin arıza yapması nedeniyle pasaport işlemleri yapılamadığı için sınır kapılarından 4 saat boyunca ülkeye giriş ve çıkış yapılamadı. Redhack, emniyetin sitesini Gezi Parkı’nda hayatını kaybedenler için hack’lendiğini açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise sorunun sistemin taşınmasından kaynaklandığını duyurdu.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kullandığı Pol-Net bilişim sistemi saat 13.00 sıralarında çalışmamaya başladı. Sistem çalışmayınca sınır kapılarında pasaport kontrol işlemleri yapılamadı. Bu nedenle de kara, hava ve deniz yoluyla Türkiye ’den Avrupa ’ya çift yönlü giriş ve çıkış yapılamadı. İşlem yapılamayınca Kapıkule gümrük sahasının içi doldu, dışarıda ise 3 kilometre küçük araç, 4 kilometre TIR kuyruğu oluştu. Sürücüler,yaşanan aksaklığı korna çalarak protesto etti. Hamzabeyli, İpsala ve Pazarkule gümrük kapılarında da yoğunluk oluştu. Atatürk Havalimanı’nda ise bir süre pasaport işlemleri yapılamadı. Yaklaşık 1 saat süren arızanın ardından pasaport işlemleri yeniden başladı. Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Pol-Net ağındaki arıza nedeniyle Türkiye genelindeki bütün kapılarda hava ve deniz dahil giriş çıkışlarda işlem yapılamadığını söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada ise “Site veri merkezi kontrollü olarak taşındığı için erişime kapatıldı. Sitenin hack’lendiği iddiası yalan” denildi.