Türkiye'ye giriş yapan ABD'lide domuz gribi vakası

Türkiye'ye giriş yapan ABD'lide domuz gribi vakası
Türkiye'ye giriş yapan ABD'lide domuz gribi vakası
ABD'den Irak'a gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Domuz gribi teşhisiyle Haseki'de tedavi altına alınan kişinin ABD vatandaşı Iraklı, 83 doğumlu S. S. A. olduğu öğrenildi. S.A'nın karısında da virüs bulundu

 

İSTANBUL - Türkiye küresel bir sağlık riskine karşı, küresel sorumluluğunu yerine getirdi. 'Domuz gribi'ni (Influenza A/H1N1) havaalanında fark edip gerekli tedaviyi başlattı. İstanbul Atatürk Havalimanı'na konulan kameralar sayesinde, ABD'den yola çıkıp Amsterdam'a gelen ve oradan İstanbul aktarmalı olarak Irak'a gitmek isteyen yolcunun domuz gribine yakalandığı ortaya çıktı.  Sağlık Bakanlığı tarafından, İstanbul’daki domuz gribi vakasında, hastanın birlikte seyahat ettiği yakınlarından alınan numunelerin incelenmesi sonucunda hastanın annesinde de domuz gribi virüsü tespit edildiği ve diğer aile fertlerinde ise virüse rastlanmadığı belirtildi.

* 14 Mayıs, saat 09.50: ABD'den yola çıkan S.S.A. ve altı kişilik ailesi, Amsterdam'dan kalkan KLM Havayolları'na ait uçağa bindi.
* Saat 13.41: Uçak, Atatürk Havalimanı'na indi. 10-15 yıldır ABD'de yaşayan 26 yaşındaki S.S.A., havalimanındaki giriş kapısından geçerken ateşinin yüksek olduğu fark edildi.
* Saat 19.00: S.S.A ve ailesi izolasyona alındı. Ardından aile olası domuz gribi vakalarına karşı karantina koşullarına uygun olduğu belirlenen Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. S.S.A.'dan alınan numunede, Ulubal Grip Referans Laboratuvarı'nda yapılan tetkikler sonucu 'domuz gribi' virüsü bulundu.


S.S.A.'nın durumu iyi


Bunun üzerinehastanede geniş önlemleri alındı. Çalışanlar ve çevredekiler maske takarken, S.S.A.'nın da kaldığı servisin yaklaşık 30 metre önüne sandalye konularak içeriye görevliler dışında kimse alınmmadı.
S.S.A. bu konuda özel eğitimli doktorların gözetemi altında özel odaya konuldu. Hastayla ilgilenen personel de 'N 95' adlı özel maske ve önlükler taktı. Hastanın tüm ihtiyaçları odasında karşılanırken, ailesi de ilaçla koruma tedavisi altına alındı. Virüsün diğer hastalar bulaşma ihtimaliyse ortadan kaldırıldı. S.S.A.'nın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtilirken, herhangi bir hayati tehlikesi bulunmuyor.
* 16 Mayıs: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki ilk domuz gribi vakasını Türkiye'ye ve dünyaya duyurdu. Günün ilerleyen saatlerinde S.S.A'nın annesinde de hastalığa rastlandığı öğrenildi.


ABD'li doktor anlamamış


S.S.A'nın 13 Mayıs'ta yüksek ateş şikayetiyle ABD'de doktora başvurduğu öğrenildi. DHA'nın haberine göre doktor hastaya ateş düşürücü ilaçlar verip evine yolladı. İlaç tedavisine başlayan S.S.A da 14 Mayıs'ta da uçakla yolculuğa çıkmakta herhangi bir sakınca görmedi.


Haseki Hastanesi'nde hareketlilik


Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobioloji Kliniği'nde domuz gribi virüsü taşıdığı için tedavi altına alınan Irak asıllı Amerikan vatandaşı ve ailesinin bulunduğu bölümden bir hasta sevk edildi. Adının Savaş Çakmaklı olduğu öğrenilen 18 yaşındaki menenjit hastası, Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne sevk edildi. 25 gündür hastanede yattığı öğrenilen hastanın dayısı Suat Muştu, doktorların kendilerine sevk için herhangi bir neden söylemediğini belirtti.
Öte yandan hastaneye İl Sağlık Müdürlüğü'ne ait bir ambulansla genç bir kadın hasta getirildi. Görüntü alınmaması için yüzünü gizleyen ve hostes olduğu öğrenilen kadın, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğine güvenlik görevlileri eşliğinde alındı.


Önlemler artırıldı


Atatürk Havalimanı'nda da önlemler sıklaştırıldı. Yolcularla temas eden pasaport polisi dahil havalimanı çalışanları maske ve eldiven kullanıyor. Görüntü almak isteyen basın mensupları da maske takarak çekim yapıyor. Pasaport öncesi alanda bulunan karantina odası da tadilattan geçiriliyor. (Radikal)
Ulaşılamayan yolcular 112'yi arasın Amerika'dan gelen Irak asıllı S.S.A. da Atatürk Havalimanı'nda domuz gribi saptanmasının ardından Türkiye teyakkuza geçti. Uçaktaki 163 yolcudan yaklaşık 80'ine ulaşılarak, bu kişiler izlenmeye başlandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ulaşılamayan yolculara çağrı yaparak 112'yi aramalarını istedi.
Bakan Recep Akdağ, dün domuz gribiyle ilgili Ulusal Danışma Kurulu ayeleri ve Vali Muammer Güler'le birlikte Holiday İnn İstanbul Airport Otel'de basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü ise bir kriz masası kurdu. Bakan Akdağ, hastanın ve uçakta bulunan kişilerin durumu, alınan önemlerle ilgili şöyle konuştu:

Yolculara ulaşıldı, ilaç veriliyor: Uçaktaki yolcu sayısı 163. 96'sı "İstanbul'da kalacağım" demiş, 80’den fazla yolcuya ulaşıldı. Valiliklere verilen talimatlarla birlikte sağlık ekipleri İstanbul dışına çıkan yolculara ulaşarak önlem almalarını sağlayacak. Muhtemel olarak temas edenler yakından izleniyor, koruyucu olarak ilaç da veriliyor. Domuz gribi taşıyan kişiyle aynı uçakta bulunduğu saptanan kişiler adreslerinde kalmalı. Uçak personeliyle ilgili havayolu şirketine de bilgi verildi. Hostesler Türkiye’de değil. Olaya müdahale edecek Türkiye’deki hastane personeli için koruyucu önlemler alınacak.

Bu uçağa binenler 112'yi arasın: Amsterdam'dan kalkan 1613 sefer sayılı uçaktaki birkaç kişiye hala ulaşamadık. Bu kişilerin yapması gereken 112’yi arayarak "Bu sefer sayılı uçaktaydım' diye bildirmek. O kişilerin endişe etmesi için neden yok. Ama kendilerine ilaç verilecek ve bir süre nelere dikkat etmeleri gerektiği söylenecek.

21 Mayıs'a kadar belirtilere dikkat edin: Bütün mesele, hastalığın kişilere yayılmasını önlemek. Şu anda Türkiye'de 27 termal kamera havalimanı ve kamera limanlarımızda hizmet için hazır. 10’u monte edildi. Diğerleri de pazartesi edilecek. Valilik de süratle kriz merkezini faaliyete geçirdi. İzolasyon süreci aşağı yukarı bu aile için ve diğer yolcular için 21 Mayıs'a kadar sürecek. O zamana kadar temasta bulunulan kişilerde hastalığın ortaya çıkması mümkün. Hastalığın kuluçka devresi ise 3-7 gün.

Uçaktaki yolcuların peşine düşmek yanlış:Uçaktaki kişilerin peşine düşmemeliyiz. Düşersek kişileri rahatsız edebiliriz. Biz, derken, Sağlık Bakanlığı’nı kastetmiyorum. ABD’de 4 bin 500 vaka var. Onların televizyonlarını izlediğimizde o kişilerle ilgili görüntü ortaya çıkmadı. Bireyleri rahatsız etmemeliyiz

Yayılma hızını yavaşlatıyoruz, tamamen önleyemeyiz: Her termal kamerada 38 derece ateşi saptanan yolcu var diye aynı uçakta gelen diğerlerini havalimanında tutarsak bunun bir yararı yok. Bu, insan haklarına da aykırı. Bu kişiler Türkiye’ye de dağılsa bir şekilde takip edeceğiz. Gribin bu şekilde önlendiğine dair dünyada bir tecrübe yok. Diyelim ki bir okulda görülüyor. O okul takibe alınıyor. Diğer yerlerde hayat devam ediyor. Bütün alınan tedbirler hastalığın yayılma derecesiyle ilgili alınıyor. ABD’den bir turist geldi diye, havalimanında her şeyi durduralım mı? Hastalığın yayılmasını yavaşlatmaya çalışıyoruz. Yoksa tamamen önleyebiliriz diye bir şey yok. Henüz ateşi çıkmamış biri gelseydi bunu tespit edemeyecektik.


Korunma yöntemleri


Domuz gribinin grip belirtileriyle arasında hiçbir fark yok. Alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşların da dikkat etmesi gerekenler şöyle :
* Zorunluluk olmadıkça hastalığın bulunduğu ülkelere seyahat edilmemeli, seyahat zorunlu ise kişisel korunma önlemleri alınmalı.
* Son bir hafta gün içinde yurtdışından gelen ve 38 derece üzerinde ateş, boğaz ağrısı olanların doktora başvurmaları gerekir.
* Genel, kişisel korunma önlemlerine özen gösterilmeli. Su ve sabunla ellerin iyice köpürtülerek sık sık yıkanması, öksürme ve hapşırma sırasında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması gerekiyor.