Türkiye'ye ilaç gibi klinik

Erciyes Üniversitesi bünyesindaki Türkiye'nin ilk klinik ilaç araştırma merkezi, ilaç sektörüne 5 milyon avro kazandırdı.

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde beş yıl önce kurulan Türkiye'nin ilk klinik ilaç araştırma merkezi, biyoyararlılık ve biyoeşdeğerlilik çalışmalarıyla ilaç endüstrisinin 5 milyon avro tasarruf etmesini sağlarken, üniversiteye 2.5 milyon avro gelir kazandırdı. Avrupalı ilaç firmaları çalışmalarından yararlanmak için merkezin kapısını aşındırıyor.
5 yılda 364 çalışma
EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Ruhan Düşünsel, Sağlık Bakanlığı'nın izniyle kurulan Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırmalar Merkezi bünyesindeki İyi Klinik Uygulama Merkezi'nin, 2000 yılından beri ilaçların biyoyararlılık ve biyoeşdeğerliliğini araştırdığını belirtti. Merkezde beş yılda 364 çalışma gerçekleştirildiğini anlatan Düşünsel, şu bilgileri verdi:
"Biyoyararlılık vücudun ilaçtan yararlanma yüzdesidir. Özellikle ağızdan alınan ilaçlarda emilen ilaç miktarı, bireyler arasında farklılıklar gösterebilir. Bu, ilaç molekülünün özelliklerine bağlı olabileceği gibi üretim kalite ve teknolojisine de bağlı olabilir. Biyoeşdeğerlilikse farklı firmalar tarafından üretilen ancak içeriği aynı olan ilaçların biyoyararlılıklarının aynı oranda olması demektir. Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği zorunluluk nedeniyle muadil ilaçlarda bu çalışmaların yapılması gerekir."
Daha önce Türkiye'deki firmaların bu tür araştırmaları yurtdışında yaptırdığını belirten Düşünsel, şöyle devam etti: "Bu merkez sayesinde yurtdışına döviz çıkışının önüne geçildi, ilaç endüstrisine 5 milyon avro tasarruf sağlandı. Merkezdeki çalışmalarda üniversitemiz de 2.5 milyon avro gelir elde etti. Başarılı çalışmalarımız yurtdışında da izleniyor. Almanya, Avusturya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinden ilaç araştırması için başvuran şirketler var."
Deneklere sağlık sigortası
Biyoeşdeğerlilik çalışmaları için gönüllü deneklere ihtiyaç olduğunu anlatan Düşünsel, deneklerin olası sağlık sorunlarına karşı sigortalandığını söyledi. Denek sayısının 10 bine ulaştığını belirten Düşünsel, her deneğe çalışma hakkında bilgi verildiğini ve çalışmaya katılmayı kabul edenlerle protokol imzaladıklarını kaydetti.
Düşünsel, "Sonra fiziki muayeneden geçirilip laboratuvar testleri yapılıyor. Uygun görülen denekler belli bir ücretle çalışmaya davet ediliyor. Bugüne kadar ödenen tutar, 2 milyon avroyu buldu" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7658297658290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.