Türkiye'ye örnek olsun

Daha önce yuvadan aldığı bir kız çocuğunu büyütüp evlendiren Kayserili Erciyes çifti, şimdi iki kıza daha bakıyor. Çift, bu kızları da büyüttükten sonra yuvadan yeni kızlar alıp yetiştirmek istiyor.

KAYSERİ - Daha önce yuvadan aldığı bir kız çocuğunu büyütüp evlendiren Kayserili Erciyes çifti, şimdi iki kıza daha bakıyor. Çift, bu kızları da büyüttükten sonra yuvadan yeni kızlar alıp yetiştirmek istiyor.
Hacılar ilçesinde yaşayan Hatice Erciyes, 15 yıl önce Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yuvalarında gönüllü annelik yapmaya başlamış. Erciyes, "Koruyucu aile olarak yetiştirme yurdundan aldığım bir kız çocuğunu evlendirdim. Şimdi iki torunum var. Kızımı evlendirdikten sonra kendimi boşlukta hissettim ve iki kız çocuğu daha aldım. Şimdi onları okutuyorum" dedi.
Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan olayın kendisini ve iki kızını çok üzdüğünü söyleyen Erciyes, şöyle devam etti:
"Malatya'daki hadise Türkiye'nin diğer yurtlarında da olabilir. Televizyonda görüntüleri izlerken benim ve çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Herkes şunu iyi bilmeli ki, yurtlarda, yuvalarda kalan çocuklar, 'Bizim de bir annemiz babamız olsun' diye çırpınıyor. Aileler, çocuklarına bir kardeş çocuk daha getirsinler istiyorum. Bu kızlar büyüyünce yine yurttan kız çocukları alacağım."
Su tesisatçılığı yaparak evinin geçimini sağlayan Mustafa Erciyes de aile reisi olarak eşinin daima yanında olduğunu ve aldığı kararlara saygı duyduğunu söyledi.
Kızlar mutlu
Erciyes çiftinin öz kızları kabul ettiği Özlem ve Esma, yurt ortamı yerine bir ailenin yanında kalmaktan mutlu. Lise 1. sınıf öğrencisi Özlem, daha dört yaşındayken öz anne ve babası tarafından terk edilmiş:
"Yakınlarım beni yetiştirme yurduna bıraktı. Yurtlarda kalan çocuklar sevgi ve şefkate muhtaç. Yurda yapılan koruyucu aile ziyaretleri sırasında benim için hayatımın en değerli varlıkları olan Hatice annem ve babamla tanıştım. Koruyucu aile olarak beni evlerine aldılar. Ben burada anne-baba şefkatini gördüm. Benim yurtlarda kalan arkadaşlarımdan en büyük farkım bu. Onların annesi, babası ve akrabaları yok. Sevgi yok. Oradaki tüm arkadaşlarımın da aile sıcaklığı hissetmelerini arzu ediyorum."
İlköğretim 6. sınıfa giden Esma da yurtta görmediği sevgi ve şefkati Erciyes ailesinin yanında gördüğünü söylerken, Malatya Çocuk Yuvası'nda meydana gelen olaydan duyduğu rahatsızlığı ağlayarak anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7619477619470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.