Türkiye'ye tam not

NATO zirvesine dünyanın dört bir yanındantoplam 3 bin 100 gazeteci akredite oldu. Çoğu diplomasi haberlerinin uzmanı olan gazeteciler
Türkiye'nin zirve organizasyonuna tam not verdi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - NATO zirvesine dünyanın dört bir yanındantoplam 3 bin 100 gazeteci akredite oldu. Çoğu diplomasi haberlerinin uzmanı olan gazeteciler
Türkiye'nin zirve organizasyonuna tam not verdi.
Zirve vadisinin en yaşlı gazetecisi; NATO's Natisons Dergisi'nin 81 yaşındaki editörü İngiliz Frederick Bonnat. Mesleğe 62 yıl önce başlayan Bonnat her zirvenin kendine özel bir konusu ve önemi olduğunu düşünüyor. NATO'nun İstanbul organizasyonunu tek kelimeyle 'mükemmel' olarak niteleyen Bonnat, "Aslında Türkiye çok zorlu bir sınav veriyor. Zirvenin güvenlik problemi tartışıldı. Fakat önlemler mükemmel alınmış. Her şey disiplinli" diye konuştu.
Kanada'nın Toronto Star'dan Sandro Contenta da Bonnat gibi düşünüyor:
"Daha önce böyle geniş katılımlı organizasyonlarda görev aldım. Fakat burası çok hareketli.ö Bununla birlikte organizasyon çok iyi."
28 yıllık gazeteci ve '26 for NATO and Bulgaria Programı'nın yapımcısı Bulgar gezeteci Svetlozar Bahchevanov da "İlk defa bu kadar geniş bir NATO toplantısı yapılıyor. NATO zirveleri prensip olarak aynı. Ama detaylarda farklı. Daha önceki zirveler ile karşılaştırınca İstanbul'u başarılı buluyorum. Ancak akredite sorunu var" dedi.